Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Data Market > Yılın Sanallaştırma Kategori Birincisi Data Market oldu.
Yılın Sanallaştırma Kategori Birincisi Data Market oldu.

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan Türkiye'nin önde gelen 500 Bilişim Şirketi Araştırması'nın sonuçları açıklandı. Yılın Sanallaştırma Kategori Birincisi Data Market oldu.

Türkiye'de bilişim alanındaki kapsamlı araştırması olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması bu yıl 17. kez gerçekleştirildi. BThaber Gazetesi adına M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması'nda Türkiye'nin en büyük ilk 500 bilişim şirketi açıklandı.

Ödül gecesinde konuşma yapan T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, "e-devlet sisteminin yaygınlaştırılmasını sağlamak en büyük hedefimiz. Veri merkezleri çoğalsın istiyoruz. İnternet erişim noktalarının oluşturulması konusunda gayretlerimiz var. Ayrıca Bilişim 500 araştırmasının sonuçlarını referans alıyoruz. Yerli ve yabancı firmalar buradaki dataları kullanıyorlar. Biz de bu sayede son bir yılda sektördeki gelişmeleri görme şansı yakalıyoruz." açıklamasını yaptı.

ahmet kahraman bilisim500.JPG

58 kategoride ödüller sahiplerini buldu

Törende bilişim teknolojilerinin toplam 58 kategoride zirveye ulaşan şirketleri ve bir yenilik olarak CİRO sıralamasına göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri sektörlerinin ilk 5 şirketi ödülleri de sahiplerini buldu.

Törende konuşma yapan BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe, araştırma sonuçlarının bilişim sektörü dışındaki sektörlerdeki kuruluşlar için de ciddi faydalar sağladığını dile getirirken şunları söyledi:

"Bilişim 500 çalışmamız bu sene daha da zenginleşti. Birtakım farklılıklar kazandırdık ve kategorilerde de birtakım değişiklikler yaptık. Bu sene özellikle iletişim ve bilgi teknolojilerini birbirinden ayırmak oldu. Bilişim 500 sonuçları sadece bilişim firmaları tarafından değil, kurum yetkilileri tarafından da referans olarak alınıyor. Araştırmanın sonuçlarının yayınlandığı kataloğu devlet kurumları, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar, alıcı konumundaki kurumsal şirketlerin yöneticileri, ticari ataşelikler bir başvuru yayını olarak kullanıyorlar."  açıklamasını yaptı.

Sanallaştırma Çözümlerine Uzun Yıllardır Yatırım Yapıyoruz

Data Market , 2015 yılı verileri ile Bilişim 500 araştırmasında ilk kez açılan  ‘Sanallaştırma Yazılımı’ kategorisindeki geliri ile ilk sırada yer aldı. Data Market Teknoloji Çözümleri Direktörü Ahmet Kahraman, bu başlıkta gelişimi ve hedeflerini şöyle anlattı:​

“BT sunucu altyapılarının, yüzde 80’in üzerinde sanallaştığı bir dönemdeyiz. Bu açıdan baktığımızda Bilişim 500’de ‘Sanallaştırma’ kategorisi için bu yıl ilk defa ödül verilmesinin biraz geç kalınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. Data Market olarak sanallaştırma çözümlerine uzun yıllardır yatırım yapıyor ve kendimizi devamlı geliştiriyoruz. Sektörün bugün ve yarınının nabzını tutan bilişim 500’ün IoT / IoE, Kablosuz, Büyük Veri , Bulut, VR  ve Sosyal Medya gibi geleceğin teknolojileri ile ilgili çözümler ve bunlara yatırım yapan işortaklarına yer vermesinin önemli olacağını düşünüyorum. “

 

25 şirket yüzde 100'ün üzerinde büyüdü

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri Genel Müdürü Özlem Unan ise araştırma ile ilgili şu bilgileri verdi:

"17. Bilişim 500 sıralamasında yer alan şirketlerin gelirleri bir önceki yıla göre TL bazında %16.5 büyüdü. 89 yeni şirketin sıralamaya girdiği Bilişim 500'de yüzde 100'ün üzerinde  büyüme gösteren şirket sayısı 25 adet oldu. 2016 yılı sonunda Türkiye Bilişim Pazarı'nın yüzde 10 büyüyerek 90 milyar TL sınırını aşmasını bekliyoruz. 2015, çizilen olumsuz tablonun aksine oldukça iyi bir yıldı. Dünya ve Türkiye'deki dalgalanmalar 2016 tahminlerini daha temkinli yapmamıza neden oluyor.  Küresel pazarda olduğu gibi yurt içinde de bilişim şirketlerinin hem rekabet hem de pazar koşulları sebebiyle işbirlikleri yapması zorunlu hale gelecek. 2017 yılı için en önemli trend bulut servisleri ve yazılım olacak. Bilişime yatırım yapan sektörlerde kamu, finans, telekom itici güç olmaya devam edecek. Ancak perakende, sağlık ve enerji gibi sektörlerdeki BT yatırımlarının gelişimini de görüyoruz."

Data Market , Sanallaştırma Kategori Birincisi ödülü almaya hak kazandı. Geceye katılan Data Market Teknoloji Çözümleri Direktörü Ahmet Kahraman ödülü aldı.