Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Data Market > Finans Leasing, IT Altyapı Dönüşüm Projesi
Finans Leasing, IT Altyapı Dönüşüm Projesi

​​​​​Finans Leasing, IT Altyapı Dönüşüm Projesi’nde Data Market uzmanlığından yararlanmayı tercih etti.

       ​                                  ​FINANSLEASING_LOGO.jpg

"Data Market ile birlikte çalışmamızın en büyük nedeni, iş ortağı seçimi öncesindeki emekleri ve katkıları oldu. Proje esnasında da bizimle ve farklı birimlerdeki diğer ekiplerle bilgi ve görüş alışverişinde bulunmaları projeye büyük katkı sağladı. Data Market'e  ve projede emeği geçen herkese teşekkür ederiz."

​Finans Leasing IT Direktörü Erkan SARIÇİÇEK, Finans Leasing Bilgi Teknolojileri Yetkilisi Turhan ÖZGÜR

finansleasing.JPG
 


 


 


 

Proje Hakkında

Bir Finansbank iştiraki olarak 1990'dan bu yana leasing sektöründe aktif rol oynayan Finans Finansal Kiralama A.Ş. (Finans Leasing), sektörün ilk kurulan firmalarından biri olarak tanınıyor. Anadolu'da şubeleşmeyi başlatan ilk leasing şirketlerinden olan Finans Leasing, halen 1'i Serbest Bölge'de olmak üzere, toplam 13 şubesi ile tüm Türkiye üzerinde etkin hizmet ağına sahip. Mikro, KOBİ ve büyük ölçekli müşteri gruplarına hizmet veren firma, ağırlıklı olarak inşaat, tekstil ve üretim sektörlerine finansman sağlıyor.

Neden İhtiyaç Duyuldu?

Bilgi teknolojileri (IT) altyapıları, her sektörde süreçlerin verimli işlemesi açısından kritik önem taşımaktadır. Özellikle finans sektöründe bu önem bir kat daha artmakta ve sektör gereği her türlü işlemin saklanması, verilerin güvenle taşınması, yasal düzenlemelere titizlikle uyum sağlanması gerekiyor. Bu önemin bilinciyle IT altyapısını yenileyen Finans Leasing, bu süreçte Data Market deneyimi ve uzmanlığından yararlandı. Genel anlamda ihtiyaca yönelik olan kaynak ve performansı sağlanırken, kurulan yapının güncel, esnek, yönetilebilir bir platform olması hedeflendi.

Projede Kullanılan Teknolojiler​​

• HPE 3PAR StoreServ 7200c Storage

• HPE StoreOnce Backup System

• HPE ProLiant DL Rack Mount Server

• Veeam Software

• VMware vSphere with Operations Management

 

 

Çözüm

Data Market tarafından uygulanan Finans Leasing IT Altyapı Dönüşüm Projesi’yle veri merkezi altyapısı HPE Sunucu ve Veri Depolama ürünleriyle daha performanslı, ekonomik ve esnek hale geldi. Aynı zamanda da felaket kurtarma iyileştirilmeleri gerçekleştirildi.

Faydalar

•HPE 3PAR 7200c ile veri depolamada modern mimariye geçildi. Eski sisteme göre ilk kurulumda yüzde 30'dan fazla kapasite avantajı kazanıldı.

• İş kritik uygulamalar SSD Disklere taşınarak performans avantajı elde edildi.

• Sunucu renovasyonu gerçekleştirildi; veri merkezi alanı, performans ve esneklik açısından önemli tasarruf sağlandı.

• Veri merkezi altyapısı sadeleştirildi, ölçeklenebilir ve esnek bir hale getirildi.

• Yönetilebilir, kaynak yönetimi ve performans analizlerinin yapılabileceği sistemler kuruldu.