Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Data Market > Finans Invest Felaket Kurtarma Projesi
Finans Invest Felaket Kurtarma Projesi

​Proje Hakkında

finansinvest.jpg 

​"Finans Yatırım olarak
Data Market’le hayata geçirdiğimiz Sanallaştırma ve Disaster Recovery projeleriyle sadece kurum içi IT altyapımızı yenilemedik, müşterilerimize verdiğimiz hizmeti kesintisiz ve daha kaliteli sunar hale de geldik."


İlyas Dindar
Finans Yatırım Bilgi Teknolojileri Birim Yöneticisi

finansyatirim.jpg 

​Yatırım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Finansinvest), müşterilerinin kesintisiz işlem yapabilmesinin yolunu açan Disaster Recovery projesi ve mevcut IT altyapısını daha verimli kullanmasını sağlayacak sanallaştırma projesi için Data Market’le çalıştı.

 

Disaster Recovery projesi sayesinde, yaşanabilecek her türlü olağanüstü durumda kritik veriler koruma altına alınırken Sanallaştırma projesiyle de IT altyapısında önemli verimlilik avantajı elde edildi. Böylece Finans Yatırım müşterileri, yaşanabilecek herhangi bir kesintiyi hissetmeksizin yatırım işlemlerini gerçekleştirebilir hale geldi.

Kulanılan Teknolojiler:

hp.jpg vm1.jpg

Hedef

Mevcut IT altyapısını sanallaştırma uygulamalarıyla yenilemek, sistemi kesintiye uğratabilecek tehlikelere karşı iş sürekliliğini sağlamak için bir felaket çözümleri merkezi kurmak ve müşteri memnuniyet oranını artırmak.

Çözüm

Data Market tarafından uygulanan felaket kurtarma ve sanallaştırma altyapılarının hayata geçirilmesi projesi.

Fayda

  • Mevcut IT altyapısındaki sunucu sayısının sanallaştırma teknolojileriyle 8'de 1 oranında azaltılarak enerji, yer ve soğutma maliyetlerinde tasarruf sağlanması.
  • Kurulacak altyapıya yapılacak yazılım ve donanım tabanlı güncelleme ve eklemelerde sistemin kesintiye uğramadan işlevini sürdürebilmesi.
  • Borsa işlemlerini de kapsayan kritik verilerin anlık olarak yedeklenerek kesinti sonucu oluşabilecek aksaklıkların önüne geçilmesi.
  • Hizmet kalitesinin artmasıyla yükselen müşteri memnuniyet oranı.