Data Market & Inveon App Modernization Projesi

Ticaret ürünleri çözümleri sağlıyoruz müşterilerimize. Onların tarafında e-ticaret departmanı olarak çalışıyoruz. Bütün sitelerin yönetimi ve geliştirilmesi bizim sorumluluğumuzda . Bizim anlaşmalı olduğumuz bir datacenter var bu datacenter üzerinden tüm müşterilerimize biz hizmet sağlıyoruz. Yazılım ekibi olarak 50 kişilik bir ekibiz. IT ekibi olarak ise 3 kişi.

Eski kaynakların kapanması ve datacenter tarafındaki envanterimizi azalttık. Bulut hakkında fazla bilgi alarak IT ekibimizi bu yönde gelişmesini sağladık. Uygulamarımızı yeni nesil teknolojilere adapte etmek için çalışmalar yapıyoruz. Data Market bu dönüşümde bizimle her adımda birlikte çalışmakta ve tüm süreçlerimizde destek olmakta.

Mutlaka yeni bulut teknolojilerinden yararlanmalarını öneririm. Hem gereksiz iş yüklerinizden kurtulup verimliliğinizi arttırabiliyorsunuz hem de yeni nesil teknolojiler ile tanışıyorsunuz. Bu alanda yetkinliği gerçekten üst seviyede olan Data Market’ten bilgi alabilirsiniz.

İş İhtiyaçları

Bizim yaptığımız iş genel olarak müşterilerimizin yazılım geliştirme süreçlerinde outsource olarak destek olmak. Onların yazılım ekibi davranıp iş ihtiyaçlarına göre geliştirmeler yapmak. Sürekli olarak bir yazılım geliştiriliyor ve sürekli olarak her müşteri ortamına göre deployment alınıyor. İçeride çok sayıda ekip var ve her ekip birden çok proje üstünde çalışıyor. İhtiyacımız bu yapıyı daha kontrollü hale getirmek ve bu karışıklıları minimum’a indirmek.

Yazılım ekipleri olarak birden çok teknoloji ile birlikte çalışmaktaydık. Bunlardan en önemlisi Github. Github’da tututlan kodlar geliştirmesi tamamlandığı zaman deployment yapılacak ortama FTP ile deployment yapılıyordu. Hangi müşterinin hangi sunucusunun hangi uygulaması soruları bizim için gerçekten zorlayıcı olabiliyordu.

İş ihtiyacımız Her projenin bir pipeline’ın olması ve yazılımcıların pipeline adımlarındaki tasklar ile birlikte ekstra vakit kaybetmemesiydi. Pipelines sayesinde bu ihtiyacımızı giderebildik. Bir diğer ihtiyacımız ise Kanban board ve yazılımı geliştirirken kullanacağımız bug, issue gibi konuların buradan yapılabilmesiydi.

Çözüm

Bir projemizi Azure DevOps ortamına aldık ve burada 2 hafta kadar geliştirme yaptık.

Yazılım ekibimizin bu demo ortamı hakkında geri dönüşleri verimli oldu. Arayüz olarak çok basit olduğu için kullanım kolaylığı sağladından bahsettiler.

Azure DevOps hem maliyet açısından hemde performans açısından gerçekten önde olan bir tool. Microsoft’un bu alandaki yatırımlarını ve desteklerinide yakından takip ediyoruz. Uzun yıllar kullanabileceğimiz bir platform olduğu için bu çözüm seçildi.

Bu alanda yetkinliği olduğunu bildiğimiz birkaç iş ortağı vardı. Bu iş ortakları arasından geçmişte de birlikte başarılı projelere imza attığımız Data Market’i tertcih ettik. Data Market uygulama modernizasyonu konusunda süreçlerini çok net belirlemiş ve yetkinliğini kanıtlamış bir firma. Bu dönüşümde birlikte bir yol haritası çizdik ve projelerimizi hayata geçirdik.

Fayda

Bu ürün süreçlerimizi net olarak çizmemizi sağladı. Bu süreçler kişilerden bağımsız sistematik bir hale geldi.

Gerçekten ekiplerimizin motivasyonunun arttığını farkettik. Uygulamalarımızı versionlayabiliyoruz ve her değişikliği takip edebiliyoruz. Süreçlerimiz hızlandı ve manuel yapılan çoğu iş otomatize hale gelmiş oldu.

Bu dönüşüm en çok bizim iş yapış sürelerimizin düşmesini sağladı. Bir proje geliştirirken birden fazla tool kullanmak yerine tek bir merkezi tooldan tüm sürecimizi yönetiyoruz. Hem maliyet olarak bize ciddi avantaj sağlıyor hemde hız açısından.

Kullanılan Teknolojiler

Azure Logo

Projemizi gerçekleştirirken Azure App Service ve Azure DevOps Service kullandık.