NSX-T, sanal makinenin operasyonel modelinin ağ yapıları için de kullanılmasını sağlayan, VMware’in yazılım tanımlı veri merkezi (Software Defined □ata Center – SDDC) modelinde kullanılan ağ sanallaştırma platformudur. NSX-T ile ağ fonksiyonları (anahtarlama, yönlendirme, güvenlik duvarı) hipervizör veya hipervizör bağımsız yapılara gömülü bir şekilde tüm veri merkezi yapısında dağıtık olarak sağlanır. Aynı sanal makinalar gibi, altyapıyı oluşturan fiziksel donanımlardan tamamı ile bağımsız şekilde, sanal ağ topolojileri tanımlanır ve yönetilir.
NSX-T, tüm ağ modelini, yalnızca yazılım katmanını kullanarak, tekrar tekrar oluşturabilir; en basitten karmaşığa kadar farklı ağ topolojilerinin saniyeler içerisinde ayarlanmasını sağlar. Kullanıcılar çok farklı karakteristiklere sahip ağları, birçok servis kombinasyonuna ve çok daha üst güvenlik seviyesine sahip şekilde oluşturabilir.

NSX – T’nin Faydaları Nelerdir?

  • NSX-T, sanallaştırılmış ağlarda mikro-segmentasyon yapabilmeniz sayesinde iş yükünün ayrıntılı şekilde güvenliğini sağlar, hassas sistemleri izole eder ve uyumluluk riskini ve kapsamını azaltır. PCI DSS, HIPAA, FedRAMP, SOC, CJIS, DISA STIG ve benzeri birçok yönetmelikle uyumlu operasyonları sağlamak ve göstermek için NSX-T’yi kullanılır.
  • Hipervizör bağımsız, KVM, fiziksel sunucular, Kubernetes, OpenShift, AWS ve Azure desteği vardır.
  • VLAN ve VXLAN daha gelişmiş GEN EVE Protokol desteği sağlar.
  • Bir uygulamayı oluşturan sanal iş yükünün içinde çalışacağı ağ topolojisinin tanımlanması ve iletime başlaması süresi günlerden saniyelere düşer.
  • Fiziksel Ağ topolojisi ve donanımlardan bağımsız olarak iş yükleri oluşturulur ve yine fiziksel, coğrafik sınır tanımadan dinamik bir şekilde taşınabilir.
  • Ekosistem içerisindeki üçüncü parti çözümleri ile gelişmiş güvenlik ve ağ servisleri sağlanabilir.
  • NSX-T, mantıksal anahtarlama, yönlendirme, 7 Katmanlı güvenlik duvarı, yük dengeleme, VPN, WAF, 10S/IPS, kalite servisleri ve izleme yeteneklerine sahip, uçtan uca bütünlüğü sağlayan, mantıksal ağ bileşenleri ve servisler sağlar.