VMware vSAN, Hyperconverged Infrastructure (HCI), Hiper Bütünleşik Altyapı sistemlerinde pazar lideri olmaya devam etmektedir. Ayrıca vSAN, her tür iş yükü ve iş sürekliliği uygulaması için için mükemmel bir şekilde uyum sağladığını kanıtlamıştır. Microsoft SQL Server ve SAP HANA gibi geleneksel uygulamalar; Cassandra, Splunk ve MongoDB gibi yeni nesil uygulamalar ve hatta Kubernetes aracılığıyla düzenlenen konteyner tabanlı hizmetler bile bugün müşteriler tarafından vSAN’da çalıştırılıyor. VSAN’ın başarısı, performans, esneklik, kullanım kolaylığı, sağlamlık ve inovasyon hızı gibi birçok faktöre bağlanabilir.

Geleneksel altyapı kurulumu, işletmesi ve bakımı ile ilgili maliyetlerinden, çeşitli ve birbirinden farklı araçlar ve arayüzlerden, genellikle özel beceri isteyen özelliklerden dolayı yüksek maliyetlidir. VSphere ve vSAN’ın hiper birleşik yaklaşımı, altyapınızı dağıtmak, çalıştırmak ve yönetmek için tanıdık araçları kullanarak bu görevleri basitleştirir. VMware vSAN, sınıfının en iyisi kurumsal depolamayı sağlar ve müşterinin çoklu bulut yolculuğunu hızlandıran VMWare Cloud Foundation’ın temel taşıdır.

İster geleneksel ister konteyner tabanlı uygulamaları dağıtan bir müşteri olun, vSAN geliştiriciye hazır altyapı sunar, ödün vermeden ölçeklendirir, operasyonları basitleştirir ve yönetim görevlerini bugün ve yarının en iyi HCI çözümü olarak sunar.

  • Mimari

vSAN, VMware’in vSphere sanal makineleri için sıfırdan oluşturulmuş yazılım tanımlı depolama çözümüdür. VCenter ve vSphere Arayüzünden yönetilebilen bir depolama çözümü oluşturmak için yerel olarak eklenmiş diskleri toplar. vSAN, ESXi hypervizor içinde yerleşiktir, dolayısıyla VM’ler için depolama ve hesaplama, aynı x86 sunucu platformundan sağlanır.
vSAN destekli HCI, 2 düğümlü bir kurulumdan, bir kümede 64 adede kadar sunucu ya sahip olabilen standart bir kümeye kadar uzanan geniş dağıtım seçenekleri sunar. Ayrıca, vSAN, aktif-aktif bir felaket kurtarma çözümü olarak hizmet vermek için genişletilmiş (stretched) bir küme topolojisi barındırır. vSAN, müşterilerin bir vSAN veri deposunu diğer vSAN kümelerine uzaktan bağlamasına, depolamayı ve hesaplamayı ayrıştırmasına olanak tanıyan HCI Mesh adlı bir özellik içerir. Bu, depolamayı ölçeklendirmek için daha fazla esneklik sağlar.

vSAN, vMotion, HA, DRS vb. özellikler dahil olmak üzere tüm VMware yığınıyla entegre olur. VM depolama ve depolama SLA’larının günlük yönetimi, ayarlanabilen ve değiştirilebilen VM düzeyinde politikalarla kontrol edilebilir. vSAN, kurumsal sınıf özellikler, ölçek ve performans sunarak onu VM’ler için ideal depolama platformu haline getirir.

  • Yerel Depolama Olarak Sunucular

Her bir sunucu ana, vSAN dağıtılmış veri deposuna önbellek ve kapasiteye katkıda bulunan flash sürücüler (tümü flash yapılandırması) veya manyetik diskler ve flash sürücüler (hibrit yapılandırma) kombinasyonu içerir.Her sunucu üzerinde beş adet e kadar disk grubu ve her disk grubu, bir cache diski ile yedi kapasite diski içerebilir.

Full flash yapılandırmalarda, Önbellek katmanındaki flash aygıtlar öncelikle yazma işlemleri için kullanılır, ancak aynı zamanda arabelleğe alınmış yazmalar için okuma önbelleği görevi görebilir. Tamamen flash vSAN yapılandırmasında yaygın olarak iki tür flash aygıt kullanılır: Daha düşük kapasite, Önbellek katmanı için daha yüksek dayanıklılık aygıtları ve Kapasite katmanı için daha uygun maliyetli, daha yüksek kapasite, daha düşük dayanıklılık aygıtları. Yazmalar, Önbellek katmanında gerçekleştirilir ve ardından gerektiği şekilde Kapasite katmanına geri yazılır. Bu, kapasite katmanındaki düşük dayanıklılığa sahip flaş aygıtlarının kullanılabilir ömrünü uzatırken performansın korunmasına yardımcı olur. vSAN, flash kapasitesinin% 70’ini okuma önbelleği ve% 30’unu yazma önbelleği olarak kullanır.

  • Depolama Denetleyicisi veya Sanal Uygulamanın Dezavantajları

Neredeyse diğer tüm HCI çözümleri, Cluster (Küme) içerisindeki Host (Fiziksel Sunucu) ların bazılarına veya tümüne depolama sanal cihazları (Storage VM) dağıtımını gerektirir. Bu cihazlar, her Host’a depolama hizmetleri sağlar. Depolama sanal cihazları, diğer sanal makinelerle kaynak çekişmesinden kaçınmak için genellikle özel veya ayırılmış CPU ve / veya bellek gerektirir.

Kümedeki her ana bilgisayarda bir depolama sanal cihazı çalıştırmak, normal sanal makine iş yüklerini çalıştırmak için mevcut olan sunucu kaynağı miktarını azaltır. Böylece konsolidasyon oranları daha da düşer ve bu depolama sanal cihazları normal sanal makine iş yükleriyle aynı kaynaklar için rekabet ettiğinde toplam sahip olma maliyeti artar.

Depolama sanal aygıtları ayrıca performansı da olumsuz etkileyen ek gecikmeye neden olur. Bunun nedeni, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, yazma işlemlerini işlemek ve çoğaltmak için gereken adım sayısıdır.

  • vSAN, vSphere Hypervisor’da Yerleşiktir

vSAN, sanal depolama cihazlarının dağıtımını veya bir vSphere Kurulum Paketinin (VIB) kurulumunu gerektirmez. vSAN, vSphere hipervizöründe yerleşiktir ve tipik olarak her sunucu üzerindeki kaynaklarının % 10’undan daha azını tüketir. vSAN, kaynaklar için diğer sanal makinelerle rekabet etmez ve I/O yolu daha kısadır. Daha kısa bir I/O yolu ve yoğun kaynak gerektiren sanal depolama cihazlarının olmaması, vSAN’ın minimum ek yük ile mükemmel performans sağlamasına olanak tanır. Daha yüksek sanal makine konsolidasyon oranları, daha düşük toplam sahip olma maliyetlerine dönüşür.

vSAN, iki katmanlı bir mimari aracılığıyla performansı ve maliyeti optimize eder. Yazma işlemleri her zaman arabelleğe yapılır ve bunun sonrasında, verilerin yüksek düzeyde optimize edilmiş algoritmalara dayalı olarak önbellek katmanından kapasite katmanına taşınır. Referans blokları önbellekte mevcutsa veya kapasite katmanından alınmışsa Okuma I/O suna Okuma önbelleği tarafından hizmet verilir.

Bu mimari, müşterilerin daha yeni teknolojiyi benimseme ve donanımı sistematik olarak yükseltmeleri için daha fazla esnekliğe sahip olmalarını sağlar.

  • Stretch Cluster

Bir vSAN Stretched Cluster, tüm sitenin veya veri merkezinin kaybına karşı direnç sağlar. Uzatılmış Kümedeki ana bilgisayarlar iki siteye eşit olarak dağıtılır. İki site, beş milisaniyeden (5 ms) fazla olmayan bir gidiş dönüş süresi (RTT) gecikmesi ile bağlantılıdır. Bir vSAN Witness Host, iki Stretched Cluster sitesi arasında bağlantı kesilirse “bölünmüş beyin” sorunlarını önlemek için üçüncü bir bölgeye yerleştirilir. Veri merkezleri arasında daha fazla sunucuya ihtiyaç duyulan durumlarda, ek vSAN Esnetilmiş Kümeler kullanılabilir.

Uzman Desteği Alın

VMware ve Dell ürünleri konusunda uzman desteğine mi ihtiyacınız var? Formu doldurun alanında uzman ekiplerimiz sizinle iletişime geçsin.
  • Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.