Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Copilot Nedir? Microsoft 365 Uygulamalarında Copilot Kullanımı, Yapay Zeka Destekli Outlook, Word, Teams, Excel, Powerpoint

Microsoft 365 Copilot Nedir?

Microsoft 365 Copilot, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka GPT-3’ün Microsoft 365 uygulamaları ile entegre edilmesi sonucu ortaya çıkan bir özelliktir. Microsoft 365 Copilot, çalışanlara iş yapma süreçlerinde otomatik öneriler sunar ve iş yapış şeklinizi yeni bir boyuta taşır.

Microsoft 365 Copilot, üç temel teknolojinin gücünden yararlanır:

Microsoft 365 uygulamaları, yani Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams.

Microsoft Graph, yani tüm içeriğiniz, e-postalarınız, dosyalarınız, toplantılarınız, sohbetleriniz ve takviminiz.

Ve Büyük Dil Modeli (Large Language Model) veya LLM, insan tarafından okunabilir metinleri ayrıştırabilen ve üretebilen yaratıcı bir motor.

Her şey bir uygulamada kullanıcıdan gelen bir komutla başlar. Copilot, “temellendirme” adı verilen bir yaklaşımla komutu önceden işler. Bu yaklaşımın en önemli kısımlarından biri, iş içeriğinizi almak için Microsoft Graph’e bir çağrı yapmaktır. Copilot, bilgi komutunu iyileştirmek için kullanıcı verilerini diğer girdilerle birleştirir. Daha sonra bu değiştirilmiş komutu LLM’ye gönderir. Copilot, LLM’den gelen yanıtı alır ve sonradan işler. Son olarak, Copilot kullanıcıya bir yanıt gönderir ve uygulamalara geri komut verir.

Microsoft Word’de Copilot

Yalnızca kısa bir komutla Word’deki Copilot sizin için bir taslak oluşturur ve gerektiğinde kuruluşunuzdaki bilgileri de beraberinde getirir. Copilot mevcut belgelere içerik ekleyebilir, metni, bölümleri veya tüm belgeyi yeniden yazabilir. Copilot, argümanlarınızı güçlendiren veya tutarsızlıkları gideren önerilerle yazınızı geliştirmenize de yardımcı olabilir.

Deneyebileceğiniz bazı örnek komutlar:

 • Belge ve elektronik tablo verilerine dayanarak iki sayfalık bir proje teklifi hazırlama
 • Üçüncü paragrafı daha özlü hale getirme. Belgenin dil yapısını daha resmi olmayacak şekilde değiştirme
Microsoft Word’te Copilot

Microsoft Excel’de Copilot

Verilerinizi analiz etmenize ve keşfetmenize yardımcı olmak için size yardımcı olur. Copilot’a veri setiniz hakkında yalnızca formüller değil, doğal dilde sorular sorabilirsiniz. Verilerinizi değiştirmeden keşfetmenize yardımcı olan sorularınıza dayalı modeller oluşturarak, senaryolar, yeni formüller önerir. Trendleri belirleyebilir, güçlü görselleştirmeler oluşturabilir veya farklı sonuçlar elde etmek için öneriler isteyebilirsiniz.

Deneyebileceğiniz bazı örnek komutlar:

 • Satışların türüne ve kanalına göre bir döküm oluşturma ve bir tablo ekleme.
 • Büyüme oranındaki bir değişikliğin brüt marjımı nasıl etkileyeceğini modelleme.
Microsoft Excel’de Copilot

Microsoft Powerpoint’te Copilot

Fikirlerinizi çarpıcı sunumlara dönüştürmenize yardımcı olur. Copilot, mevcut yazılı belgelerinizi, notlarınızı belli isterleriniz doğrultusunda veya taslaktan yeni bir sunum yapabilir. Uzun sunumlarınızı özetleyebilir ve düzenleri ayarlayabilir, metni yeniden biçimlendirebilir ve zamanlanmış animasyonlar için doğal dil komutlarını kullanabilirsiniz.

Deneyebileceğiniz bazı örnek komutlar:

 • Bir Word belgesine dayalı beş slaytlık bir sunum oluşturma ve ilgili fotoğrafları ekleme.
 • Sunumu üç slaytlık bir özette birleştirme.
Microsoft Powerpoint’te Copilot

Microsoft Outlook’ta Copilot

Gelen kutunuzda ve iletilerinizde sizinle birlikte çalışır, böylece e-posta önceliklendirmesine daha az, iletişime daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Her bir kişinin farklı bakış açılarını ve henüz yanıtlanmamış soruları anlamak için birden fazla kişiyle olan uzun ve karmaşık e-posta dizilerini özetleyebilirsiniz. Mevcut bir e-postayı basit bir komutla yanıtlayabilir veya hızlı notları diğer e-postalardan veya Microsoft 365 genelinde erişiminiz olan içerikten çekerek net, profesyonel mesajlara dönüştürebilirsiniz. Notunuzun duygu tonunu veya uzunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Deneyebileceğiniz bazı örnek komutlar:

 • Geçen hafta dışarıdayken kaçırdığım e-postaları özetleme. Önemli öğeleri işaretleme.
 • Herkesi önümüzdeki Perşembe öğlen yeni ürün lansmanları hakkında bir “öğle yemeği ve öğrenme” toplantısına davet etme. Öğle yemeği verileceğini belirtme.
Microsoft Outlook’ta Copilot

Microsoft Teams’te Copilot

Copilot, daha etkili toplantılar yürütmenize, sohbeti hızlandırmanıza, önemli tartışma noktalarını düzenlemenize ve tüm grubun bundan sonra ne yapacağını bilmesi için temel eylemleri özetlemenize yardımcı olur. Copilot, sohbetinizde, tartışma akışını kesintiye uğratmadan size belirli soruların yanıtlarını verir veya kaçırdığınız herhangi bir şeyi yakalar. Copilot’u toplantılarınıza ve konuşmalarınıza ekleyerek, sohbet geçmişine dayalı toplantı gündemleri oluşturabilir, takip için doğru kişileri belirleyebilir ve bir sonraki check-in’i zamanlayabilirsiniz.

Deneyebileceğiniz örnek komutlar:

 • Toplantıda neleri kaçırdığınızı özetleme. Şu ana kadar hangi noktalara değinildi? Bu konuda nerede anlaşamıyoruz?
 • Tartışılan konu için bir artılar ve eksiler tablosu oluşturma. Bir karar vermeden önce başka neleri göz önünde bulundurmalıyız?
 • Hangi kararlar alındı ve önerilen bazı sonraki adımlar nelerdir?
Microsoft Teams’te Copilot

İş Sohbetleri’nde Copilot

İhtiyaç duyduğunuz bilgi ve içgörüleri bir veri havuzundan ortaya çıkarmak için tüm iş verileriniz ve uygulamalarınız genelinde çalışır; böylece bilgi, kurum genelinde serbestçe akar ve size yanıt aramak için değerli zaman kazandırır. İş Sohbetine Microsoft 365 web sitesinden, iş hesabınızla oturum açtığınızda Bing’den veya Teams’den erişebileceksiniz.

Ekipteki herkesin aynı sayfada olmasını ve birlikte ilerlemesini sağlamak için birden fazla kaynaktan gelen bilgileri bir araya getirebilirsiniz. Önemli işlere daha fazla zaman ayırabilirsiniz.
Deneyebileceğiniz örnek komutlar ve istemler:

 • Dün gece gerçekleşen [müşteri] eskalasyonuyla ilgili sohbetleri, e-postaları ve belgeleri özetleme.
 • Proje ile ilgili bir sonraki kilometre taşı nedir? Herhangi bir risk tespit edildi mi? Bazı potansiyel hafifletmelerin bir listesi için beyin fırtınası yapmama yardımcı olma.
 • Dosya adı A tarzında, Dosya adı B’deki planlama zaman çizelgesini içeren ve X kişi’den gelen e-postadaki proje listesini içeren yeni bir planlamaya genel bakış yazma.
İş Sohbetleri’nde Copilot
Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam