Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Power BI Lisans Modelleri Nelerdir? Power BI Lisanslama Detayları

Bildiğiniz üzere Power BI veriyi analiz etmemizi ve çeşitli görselleştirme yöntemleri ile veriyi anlamlandırmamızı sağlayan bir araçtır. Bu yazımızda Power BI kullanmak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu lisansları ve kullanım seçeneklerini sizlerle paylaşacağız.

Power BI bulut servisi kullanıcıları için 3 farklı lisanslama çeşidi mevcuttur:

  • Power BI Free
  • Power BI Pro
  • Power BI Premium (Kullanıcı başına / Kapasite başına)

Bu lisanslama seçeneklerine ek olarak Power BI on-prem senaryosu ile de kullanılabilir. Hem lisanslama çeşitlerini hem de on-prem senaryosu detaylarını yazımızda açıklıyor olacağız.

Power BI Free

Power BI (Free) seçeneği süresiz ve ücretsizdir. Bu seçenek ile rapor çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz ancak kullanıcıların hazırladıkları raporları paylaşması ve kullanıcılarla paylaşılan raporların görüntülenmesi mümkün değildir.  Free seçeneği Power BI yetkinliklerinin incelenmesini sağlar.

Power BI Pro

Hazırlanan raporların paylaşılması ve paylaşılan raporlara erişim sağlanması için ihtiyaç duyulan lisans çeşididir. Power BI Pro, Office 365 E5 lisansı içerisinde bulunuyor ancak bu lisansa sahip değilseniz Power BI add-on olarakta temin edilebilir.

  • Add-on : Paket haricinde servisin tek olarak satın alınması.

Power BI Pro lisansı için kullanıcı limiti yoktur ancak her kullanıcı için lisansa ihtiyaç duyulduğundan 500 kullanıcı altı kapasite için tavsiye edilir. Bu lisans seçeneğinde report server bulunmuyor. Bundan dolayı bir alan oluşturulup kullanıcıların raporlarını paylaşması sağlanamıyor, raporlar bulut üzerinde paylaşılabilir. Pro lisansı kişiseldir ve herkes kişisel çalışır.

Power BI Premium

Power BI Premium lisansının iki farklı çeşidi bulunuyor. Bunlar kullanıcı başına ve kapasite başına olarak ikiye ayrılır.

Power BI Premium – Kullanıcı başına

Kullanıcı başına seçeneği ile lisans yapılacak kullanıcı sayısı kadar ödeme yapılır. Hazırlanan raporlar bulut üzerinde paylaşılır. Premium ve Power BI Pro arasında depolama alanı farkı bulunuyor. Power BI Pro lisansı depolama alanı olarak yetersiz kalırsa Power BI Premium lisansı tavsiye edilir. Aynı zamanda bu lisans içeriğinde Artificial Intelligence kullanılıyor bundan dolayı Microsoft veri çıktılarına göre kullanıcıya öneri sunabiliyor.

Power BI Premium – Kapasite başına

Kapasite başına Premium lisansı HUB yapısı için tavsiye edilir. On-prem’de file server kurulur ve belirli kişilere CAL verilir.

CAL: Client access license – Sunucuya erişim için yetki verilmesi

Bu lisans için Microsoft sunucusu kullanılır. Kurulan report server’ın yönetim ve bakım sorumluluğu Microsoft’a aittir. Artificial Intelligence kullanılıyor ve Microsoft veri çıktılarına göre kullanıcıya öneri sunabiliyor. Herhangi bir kullanıcı sınırı bulunmuyor.

On-prem Senaryosu

İçerikte hassas veri bulunması ya da kullanıcıların rapolarını buluta koymak istemediği durumlarda on-prem seçeneği önerilir. SQL Enterprise gibi bir lisansa ihtiyaç duyuluyor ve Server’a bağlanacak kişi kadar CAL lisansı gerekiyor. Bu seçenek de on-prem’de report server kurulur ve depolama alanı server’daki diske bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kurulan report server’ın yönetimi ve bakımı kullanıcı sorumluluğundadır. Bu seçenekte Artificial Intelligence kullanılamıyor.

Detaylı ücretlendirme bilgisi için; https://powerbi.microsoft.com/tr-tr/pricing/

Bir yanıt yazın

Arama yapmak için yazmaya başlayın.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam