Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

What Is Wi-Fi 6? What Are The Advantages of It?

Hayatın pek çok noktasında yer alan WiFi teknolojisi, kablosuz ağ bağlantısına ihtiyaç duyulduğu anlarda kullanıcıların yardımına koşuyor. İhtiyaçlar doğrultusunda sürekli geliştirilen ve yeni özelliklerle farklılaşan standardın günümüzdeki son noktası ise WiFi 6 oluyor. Kısa bir süre önce son halini alan bu teknoloji, 2019’un son çeyreği itibarıyla internet kullanıcılarının hayatına girmesiyle beraber daha da fazla merak ediliyor. Bu yazıda WiFi 6 teknolojisinin tam olarak ne olduğu ve hayatımızda yer edinmesi sayesinde sağladığı faydaları bulabilirsiniz.

WiFi 6 Standardı Nedir?

1999 yılında oluşturulan WiFi protokolü, genel olarak kablosuz internet bağlantısının desteklenen cihazlar arasında gerçekleştirilmesini sağlıyor. Oldukça yeni olan WiFi 6 ise bu protokolün altıncı ayağını oluşturan bir standart olarak dikkat çekiyor. 802.11ax olarak da bilinen standart, kablosuz bağlantı ile ilgili uluslararası kriterleri belirleyen Wi-Fi Alliance tarafından 2019 yılında resmiyet kazandı. Yılın son aylarından itibaren ise donanım üreticileri, bu standarda uyumlu olan kablosuz ağ ürünlerini kullanıcılarla buluşturuyor.

WiFi 6 Standardının Getirdiği Yenilikler

Kablosuz ağlar arasındaki en güncel protokol olan 802.11ax, bir önceki protokol olan WiFi 5’e göre pek çok yenilik ve geliştirme barındırıyor. Daha hızlı veri aktarımı, daha iyi bağlantı kalitesi ve daha fazla cihaz bağlantısı gibi özellikler, WiFi 6 standardının getirdiği yenilikler arasında yer alıyor.

Daha Hızlı Kablosuz Ağ Bağlantısı

Kablosuz ağlar, kullanabildiğiniz internet bağlantısının hızını artırma konusunda tek başına yardım sağlamıyor. Ancak WiFi 6 teknolojisi, kullanıcısının sahip olduğu kablosuz ağ bağlantısının daha hızlı ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. 5 GHz frekansın yanı sıra 1 GHz, 2.4 GHz ve 6 GHz frekans bantlarını da getiren teknoloji, çoklu frekans desteği sayesinde daha hızlı bir bağlantı sunuyor. Ayrıca WiFi 5 standardındaki 3466.8 Megabit maksimum bağlantı hızı da önemli bir artış göstererek saniyede 10.53 Gigabit değerine kadar ulaşıyor.

Daha Fazla Bant Genişliği

WiFi 6, bant genişliği tarafında WiFi 5’e kıyasla 4 kata varan bir artış sağlıyor. Bu geliştirme, kullanıcılara pek çok alanda büyük bir avantaj olarak geri dönüyor. Bant genişliğinin artmasıyla beraber, günümüzde önemi artan online streaming (dijital yayıncılık) alanında Ultra HD çözünürlüğe kadar canlı yayın yapabilme imkânı tanınıyor. Ayrıca %75’e varan daha düşük gecikme süresi sayesinde yapay zekâ ve sanal gerçeklik tabanlı anlık projeleri gerçekleştirmek mümkün hale geliyor.

Aynı Anda Daha Fazla Cihazdan Erişim Sağlamak

Ev gibi aynı anda birkaç cihazın erişim sağladığı kablosuz ağlar, verimlilik yönünden kullanıcısına herhangi bir sorun yaşatmıyor. Ancak durum onlarca hatta yüzlerce cihazın bağlantı kurduğu toplu ağlara gelince tek bir modem ya da yönlendirici, bütün cihazlara yetişme konusunda sıkıntı çekebiliyor. WiFi 6 standardının 8×8 kapasite desteği sayesinde aynı anda 74 cihaza kadar bağlantı kurulabilmesi mümkün hale geliyor.

Daha Yüksek Menzil Değeri

WiFi 5 standardındaki kısıtlamalar, cihazların açık alanda yeteri kadar menzil değeri sunmasının önüne geçiyor. WiFi 6 ise 160 MHz kanal genişliği sunduğu için hem uzak mesafedeki cihazlar için daha hızlı, hem de kesintisiz bir bağlantı sağlıyor. Böylece herhangi bir sınırlama ya da kısıtlama yaşanmadan büyük dosyaları indirmek çok daha kolay hale geliyor.

En yeni kablosuz ağ standardı olan WiFi 6 teknolojisini kullanabilmek için öncelikle cihazınızın 802.11ax protokolünü desteklemesi gerekiyor. Eğer WiFi ürününüz 802.11ax protokolünü destekliyorsa ekstra herhangi bir işleme gerek duymaksızın hızlı ve yenilikçi kablosuz ağ teknolojisini kullanabilirsiniz.

Start typing to see you are looking for.
We use cookies to analyze usage on our site, to personalize and measure content and advertisements, and to remember your visit preferences. You can click here for details.
Accept