Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Azure AI Language Service ile Dilinizi Yeniden Keşfedin: Metin Analizi ve Üretimine Derinlemesine Bir Bakış

Azure AI Language, metinleri anlama ve analiz etme yetenekleri sunan bulut tabanlı bir hizmettir. Bu hizmet, web tabanlı Language Studio, REST API’leri ve istemci kitaplıkları aracılığıyla akıllı uygulamalar geliştirmenize yardımcı olur.

Azure AI Language Service Özellikleri

Bu Dil hizmeti, Metin Analizi, Soru-Cevap Oluşturma ve LUIS gibi Azure AI hizmetlerini bir araya getirmeyi hedefliyor. 

Ayrıca, Dil hizmeti çeşitli yeni özellikler sunar, bu özelliklerin bazıları aşağıdaki gibidir.

  1. Önceden yapılandırılmışdır. Bu, özelliğin kullanıdığı yapay zeka modellerinin özelleştirilemez olduğu anlamına gelir. Sadece verilerinizi gönderirsiniz ve özelliğin çıktısını uygulamalarınızda kullanırsınız.
  2. Özelleştirilebilirdir, yani kendi verilerinize özgü bir yapay zeka modeli eğitmek için araçlarımızı kullanarak özel bir eğitim süreci başlatırsınız.

Language Studio sayesinde aşağıdaki servisleri herhangi bir kod yazmadan kullanabilirsiniz.

Adlandırılmış Varlık Tanıma (NER)

Adlandırılmış varlık tanıma, metindeki özel kelimeleri kategorilere ayıran bir özelliktir. Örneğin, kişiler, etkinlikler, yerler ve tarihler gibi.  

Kişisel olarak tanımlayıcı (PII) ve sistem durumu (PHI) bilgi algılama

PII algılama, özel bilgileri (örneğin telefon numaraları, e-posta adresleri vb.) tanıyan ve düzelten bir özelliktir. Hem metin belgelerinde hem de konuşma transkriptlerinde hassas bilgileri tanır ve kategorilere ayırır.  

Dil Algılama

Dil algılama, bir belgenin hangi dilde yazıldığını anlayan ve ilgili bir dil kodu sunabilen bir özelliktir. Farklı diller, varyasyonlar ve bölgesel/kültürel diller için kullanılabilir.

Yaklaşım Analizi ve fikir madenciliği

Yaklaşım analizi ve fikir madenciliği, insanların markanız veya konu hakkındaki düşüncelerini bulmak için metin madenciliği yaparak olumlu veya olumsuz sinyalleri tespit edebilen özelliklerdir. Bu özellikler önceden yapılandırılmış olmasından kaynaklı olarak bulduğu şeyleri metinle ilişkendirebilmektedir.

Özetleme

Özetleme, belgeleri ve konuşma transkriptlerini özetlemek için kullanılan bir özelliktir. Özgün içerikten en önemli veya ilgili bilgileri toplar ve temsil eden cümleleri çıkarır.

Anahtar ifade ayıklama

Anahtar ifade ayıklama, düzensiz metindeki önemli kavramları bulup size liste halinde sunan önceden ayarlanmış bir özelliktir.

Varlık bağlama

Varlık bağlama, düzensiz metindeki varlıkların kimliğini belirleyip Wikipedia bağlantılarını veren önceden yapılandırılmış bir özelliktir.

Sistem durumu için metin analizi

Sağlık metin analizi, doktor notları, taburcu özetleri, klinik belgeler ve elektronik sağlık kayıtları gibi düzensiz metinlerden tıbbi bilgileri ayıklayan ve işaretleme yapan önceden yapılandırılmış bir özelliktir.

Özel metin sınıflandırması

Özel metin sınıflandırma, düzensiz metin belgelerini belirli özel kategorilere ayırmak için kendi yapay zeka modellerinizi oluşturmanıza izin verir.

Özel Adlandırılmış Varlık Tanıma (Özel NER)

Özel NER, size sunulan düzensiz metni kullanarak özel varlık kategorilerini (kelimeler veya ifade etiketlerini) ayıklayabilmeniz için özel yapay zeka modellerini oluşturmanıza olanak sağlar.

Konuşma dili anlama

Konuşma dilini anlama (CLU), kullanıcıların gelen konuşmanın temel amacını anlamak ve bu konuşmadan önemli bilgileri çıkarmak için özel doğal dil işleme modellerini kişiselleştirmelerine olanak tanır.

Düzenleme iş akışı

Düzenleme iş akışı, Konuşma Dilini Anlama (CLU), soru yanıtlama ve LUIS uygulamalarını bağlamanızı sağlayan özel bir özelliktir.

Soru yanıtlama

Soru yanıtlama, kullanıcıların girişlerine en iyi yanıtı bulma amacı taşıyan özel bir özelliktir. Bu özellik özellikle sosyal medya uygulamaları, chatbotlar ve konuşma özellikli masaüstü uygulamaları gibi konuşma tabanlı uygulamaların geliştirilmesinde sıkça kullanılır.

Sağlık durumu için özel metin analizi

Sağlık için Özel Metin Analizi, sizin oluşturduğunuz bir modeli kullanarak düzensiz metinden sağlıkla ilgili belirli varlıkları çıkaran özel bir özelliktir.

Metin Analizi, Soru-Cevap Oluşturma veya Language Understanding (LUIS) geçişi

Azure Yapay Zeka Dili, Azure yapay zeka hizmetlerinde Metin Analizi, Soru-Cevap Oluşturma ve Dil Anlama (LUIS) olmak üzere üç ayrı dil hizmetini tek bir çatı altında birleştirir. Eğer bu üç hizmeti zaten kullanmışsanız, yeni Azure AI Dili’ne sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Geçiş talimatları için https://learn.microsoft.com/tr-tr/azure/ai-services/language-service/concepts/migrate sayfasına göz atabilirsiniz.

Arama yapmak için yazmaya başlayın.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam