Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

D724 Veritabanı Modernizasyonu Projesi

d724
ümit-ertan
Ümit Ertan
Teknik Hizmetler Müdürü, D724 Bilişim Hizmetleri
Türkiye çapında 123 personelimizle saha hizmetleri gerçekleştiren üretici bazında HP, Dell ve Lenovo teknik servisi bulunduran Türkiye çapında 4 şube ve 65 iş ortağıyla hizmet veren bir bilişim sektörü şirketiyiz. Merkez ofisimiz İstanbul’da yer alıyor. Bu lokasyonunda bulunan veri merkezimizde VMware altyapısı kullanılıyor.

Problem

Donanım altyapısının envanter süresi dolduğu için yeni donanım yatırımı yapmak yerine modern IT tercih edilip, ihtiyaca yönelik bulut altyapı yatırımı yapıldı. Uzun vadede rekabetçi bir çözüm istiyorduk.

Kendi ofis lokasyonlarımızda bulunan veri merkezinde VMware altyapısı kullanıyoruz.

Veri tabanlarını daha güvenli ve iş süreklilik SLA’i yüksek bir veri merkezinde barındırmak istiyorduk.

Çözüm

Geleceğe dönük olarak modern altyapı ihtiyacını, bulut deneyimi ile test ettik.

Uzun vadede maliyet avantajı sağlaması ile birlikte ilk yatırım maliyeti düşük olduğu için tercih ettik.

Microsoft Azure bulut platformunda ağırlıklı olarak PaaS bulut servisleri tercih edildi.

Self servis admin portal ile 200’den fazla bulut servisine erişim ve kolay altyapı kurulumu ve yönetimi bulut teknolojilerinin en faydalı olduğu noktalar.

ERP uygulamamız eski bir uygulama olduğu için rehost olarak yani VM olarak Azure’a taşındı. Service Manager uygulamasını Data Migration Assistant ile uyumluluk değerlendirmesi gerçekleştirerek, önemli bir bulgu olmadığı teyit edildi. Sonrasında Azure PaaS Database servisine Data Market refactor olarak taşıdı. Rehost yapılan sanal sunucu Azure Availability Set oluşturularak aynı Domain Controller da iki ayrı sunucu olacak şekilde konumlandırıldı. Aynı zamanda birincil Veri Merkezi Batı Avrupa’da bulunan Azure Veri Merkezi’nde oluşturuldu. İkincil veri merkezi olarak Kuzey Avrupa’daki Azure Veri Merkezi tercih edildi. Azure SQL PaaS servisi için Kuzey Avrupa Azure Veri Merkezi’nde cluster yapısı oluşturularak replikasyonu sağlandı.

Fayda

Data Market ekibinin inovatif yaklaşımı ile proje süreci uçtan uca başarılı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Modern IT’ye adaptasyonumuzu kolaylaştıran Data Market Microsoft bulut ekibine teşekkür ederiz.

28 yıldan fazla olan teknoloji deneyiminden dolayı bize güven veren Data Market’i tercih ettik. Mevcut veri merkeziminizin kurulumlarını da Data Market ile birlikte yapmıştık.

Tüm dünyanın trendi olan bulut teknolojilerine geçiş konusunda hızlanmalarını öneririm.

Kullanılan Teknolojiler

İhtiyaçlarımız doğrultusunda Microsoft Azure tercih ettik.

Azure Logo

Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji sorunları hakkında endişelenmeyi bırakın. Sadece işinize odaklanın. İhtiyacınız olan teknolojiyi sizin için belirleyip, yönetelim.
İLETİŞİME GEÇİN
Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam