Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Endüstri 4.0 ve IoT Çözümleri Satın Alınırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nesnelerin interneti değişen dünyadaki en önemli trendlerden biri olarak dikkat çekiyor. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan dördüncü sanayi devriminin kilit taşlarından biri olan nesnelerin interneti teknolojileri, makineler arası iletişimden faydalanarak izlenebilirliği arttırma, maliyet ve iş gücü tasarrufu elde etme imkanı sağlıyor.

Dolayısıyla bizler de yaşadığımız bu teknoloji çağında birey veya kurumlar olarak değişik satın alma deneyimleri yaşıyoruz ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için farklı farklı sistemleri satın alıyoruz. Endüstri 4.0 ve IoT teknolojileri, kişilerin veya firmaların satın alma deneyimleri içerisinde çok büyük bir yer işgal etmiyor. Bu sebeple biz, Endüstri 4.0 çözümlerine yönelik satın alma deneyimi olmayan ya da düşük seviyede olan, konuya kaygıyla bakan ama fırsatı da gören firmaların hayatlarını kolaylaştırmak için çıktıyı hızlı görebilecekleri, satın aldıkları değerin ne olduğunu daha rahat anlayacakları ve anlatabilecekleri bir forma çevirmek için gayret sarf ettik. Bunu özellikle Endüstri IoT dediğimiz ve daha çok fabrikaların endüstriyel etkinliklerinin izlenmesine imkân sağlayan platformumuzda uyguladık diyebilirim.

Buradaki hedefimiz kolay, hızlı ve etkin bir şekilde bir makinenin verisini kablosuz sensörler ile toplayarak hızlıca işleyip, kurulumla aynı gün içinde veya bir gün sonra görünür bir hale getiriyor olabilmek. Ve tabi ki bunu olabildiğince otomatik yapıyor olabilmek. Bunu sağlamak için akıllı sensör setlerini çözüm portföyümüze ekledik. Akıllı sensör setleri, makinelerden okumamız gereken verileri, makinelerin otomasyon sistemine dokunmadan, üzerindeki elektriksel komponentlerden toplayabiliyor. Bunu kablosuz olarak yaptığı ve bize veriyi yine kablosuz olarak ilettiği için makine üzerinde herhangi bir kablolama yapma ihtiyacı duymuyoruz. Bu aynı zamanda bizim retrofit giydirmeyi saatler içinde yapabilmemize ve hatta müşterilerimizin kendilerinin yapabilmesine de imkân sağlıyor.

Dolayısıyla biz saatler içinde makineden ihtiyaç duyduğumuz kadar net veriyi toplar hale geliyoruz. Kablosuz sensörlerimiz sahaya yerleştirdiğimiz  gateway’lerimize verileri iletiyor. Gatewayler bizim sunucularımız ile konuşarak sunuculara topladığı verileri iletiyorlar. Güncel hayatın koşulları çerçevesinde arada iletişim kesintisi olması durumunda sensörler akıllı bir şekilde gönderemediği verileri üzerlerinde biriktiriyor. Gatewayler sunuculara iletemediğinde ise bu sefer gatewayler gönderemediği verileri üzerinde biriktiriyor ve ilk fırsatta bizim sitemize iletmiş oluyorlar. Dolayısıyla kesintisiz bir veri akışı ve yeteri kadar anlamlı verileri toplamış oluyoruz. Ve bu noktada operasyonu etkileyen en kritik verileri günler içinde göstererek müşerilerimizin bu dünyaya hızlı adım atmalarını sağlıyoruz. Satın alma deneyimlerindeki eksiklikleri kolay bir şekilde tamamlayarak farkındalıklarını yükseltmeyi hedefliyoruz.

 

Önder Özturan

Özel Çözümler ve İş Geliştirme Direktörü

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam