Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Mart Ayı Teams Premium ile birlikte şekil değiştiren Yeni Teams Yenilikleri

Geçtiğimiz Şubat ayında Teams Premium’u blog yazımızda klavyemize almıştık. 😊 Mart ayında Yeni Teams’e 59 adet özellik geldi. Yüksek performanslı hızlı Teams kullanımından toplantılardaki Avatarlarınızı yaratmaya kadar… Hem yeni Teams hem klasik Teams dediğimiz Teams Premium’un hayatımıza girmeden önceki halinde de birçok yeni özellik yer alıyor. Sorularınız ya da danışmak istediğiniz konular olursa bize ulaşın !

Yeni Teams

Daha Hızlı

Teams ile ilgili geri bildirim alınan en yaygın sorunlardan bazıları başlatma hızı, toplantıya katılma süresi ve bellek tüketimidir. Yeni Teams için hedef, sistem kaynaklarının yarısını kullanırken iki kat daha hızlı hale getirmektir.

Yeni ve klasik Teams’in performansını üç farklı makinede (düşük kaliteli, genel amaçlı ve yüksek performanslı) test eden bağımsız bir kıyaslama firması olan GigaOm ile Microsoft ortaklık kurdu.   . GigaOm, yeni Teams ile klasik Teams’i yükleme davranışı, uygulama yanıt hızı ve bellek ve disk alanı gibi sistem kaynakları üzerindeki etkisi gibi alanlarda karşılaştıran testler gerçekleştirdi. İşte bulgularından bazıları:

 • Uygulamayı 2 kata kadar daha hızlı başlatın
 • Toplantılara 2 kata kadar daha hızlı katılın
 • Sohbetleri/kanalları 1,7 kata kadar daha hızlı değiştirin
 • %50’ye kadar daha az bellek tüketin
 • %70’e kadar daha az disk alanı tüketin

Daha Basit

Microsoft, Teams’in çeşitli ve büyüyen kullanıcı tabanı için sürekli olarak basit ancak zengin özelliklere sahip bir deneyim sunmayı hedefliyor. Bu nedenle yeni Teams, daha az tıklamayla daha fazlasını yapmayı kolaylaştırıyor. İşte yeni Teams’e getirilen iyileştirmelerden bazıları:

 • Kolaylaştırılmış Eylemler : Daha az karmaşa, bildirimleri, aramayı, mesajları ve kanalları basitleştiriyor.
 • Kişiselleştirilmiş deneyimler : Konulara ayrılmış sohbetler, özelleştirilebilir grup sohbetleri ve etkileşimli emojiler, kullanıcılara daha anlamlı bir iş birliği sağlıyor.
 • Basitleştirilmiş toplantılar : Katılım öncesi deneyim, galeri görünümü ve ekran paylaşımında yapılan güncellemeler, etkili toplantıların önündeki engelleri kaldırıyor.

Daha Esnek

Farklı kiracılar ve hesaplarda oturum açıp kapatmak yerine artık hepsinde oturumunuzu açık tutabilir ve şu anda hangisini kullanıyor olursanız olun bildirim alabilirsiniz.

Teams Premium

Teams toplantı kayıtlarında adınızın ne zaman geçtiğine dair zaman çizelgesi işaretleri

Toplantı kayıtlarında daha verimli bir şekilde gezinmenize yardımcı olmak için, toplantı sırasında adınızdan bahsedildiğinde video içinde işaretler görüntüleyen, yalnızca sizin görebileceğiniz kişiselleştirilmiş zaman çizelgesi işaretleyicileri ekledik. İşaretçiler, adınızdan kimin ve hangi zaman diliminde bahsettiğini görmenize yardımcı olur ve toplantının o bölümüne kolayca atlamanızı sağlar. 

M365 Feed’deki Akıllı özet ile sizin için en önemli olan bilgileri keşfedin

M365 Feed’deki Akıllı özet ile, bir toplantının hangi bölümünü kaçırdıklarını, tartışmadan yapay zeka tarafından oluşturulan görevleri, adlarının ne zaman geçtiğini, en iyi konuşmacıların bir listesini ve tam toplantı kaydına ve ayrıntılar sayfasına hızlı bağlantıları görebilirsiniz.

Enterprise Connect Duyuruları

Toplantılar

Microsoft Teams toplantılarında ortak notlar

Nisan ayında Genel Önizleme’ye gelecek olan İşbirliğine dayalı notlar, her toplantının işbirliğine dayalı bir gündem, birlikte düzenlenmiş toplantı notları, ToDo ve Planner ile senkronize olan takip görevleri ile işinizi ilerletmenize yardımcı olacak. Düzenlenebilirler ve paylaşıldıkları her yerde senkronize kalırlar. Toplantıda olsanız da olmasanız da, toplantı özetinden notlara erişebilir ve tamamlanan görevleri kontrol edebilirsiniz!

Microsoft Teams Toplantılarında Konuşmacı Koçu

Konuşmacı Koçu, konuşma ve sunum becerileriniz hakkında hem gerçek zamanlı hem de toplantı sonrası özet olarak özel, kişiselleştirilmiş geri bildirim sağlar. Şimdi önizlemede mevcut. Canlı içgörüler yalnızca sizin tarafınızdan görülür ve kaydedilen toplantı transkriptlerine kaydedilmez. Burada daha fazlasını okuyun.

Microsoft Teams için Avatarlar

Hibrit toplantılarla geçen bir gün, özellikle de sizin veya arka planınızın nasıl göründüğü dikkatinizi dağıttığında yorucu olabilir. Microsoft Teams için Avatarlar size çok ihtiyaç duyduğunuz kamera molasını verirken işbirliği yapmanıza da olanak tanır. Özelleştirilebilir avatarlar ve tepkilerle kendinizi temsil edin. İster video yorgunluğu nedeniyle ara vermek isteyen, ister farklı bir zaman diliminden katılan, isterse de videoları kapalıyken kendilerini daha rahat hisseden kişileri sohbete dahil ederek katılımı en üst düzeye çıkarın. Burada daha fazlasını okuyun.

Teams Phone 

Meşgul Durumunuzdaki Ayarlar

Bir aramada veya toplantıda meşgulseniz, gelen aramaların nasıl yönlendirileceğini yönetme özelliğiyle dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirebilirsiniz. Meşgulken meşgul ayarları doğrudan Teams uygulamasındaki Çağrılar ayarlarınızdan yapılabilir. Çağrıların gelmesine izin verme, meşgul sinyali çalma veya cevapsız çağrı yönlendirme tercihinize göre çağrıyı yeniden yönlendirme seçeneklerinden birini seçin.

Aramak için tıklayın

Müşteriler hızlı yanıtlar ve kesintisiz etkileşimler ister. Tıkla ve ara, müşterilerin satış ve destek ekiplerinize doğrudan web sayfanızdan veya uygulamanızdan ulaşmasını kolaylaştırır. Geliştiriciler, müşterileri belirli bir Teams kullanıcısına, çağrı kuyruğuna veya otomatik operatöre bağlamak için widget’ı ekleyebilir, özelleştirebilir ve programlayabilir.

Yardım Hattı telefonları (Özel Hat Otomatik Zil)

Önümüzdeki çeyrekte, Microsoft Teams sertifikalı telefon cihazlarını, bir üretim tesisindeki acil servisler veya kuruluşunuzdaki yardım masası gibi önceden yapılandırılmış bir telefon numarasını veya kişiyi doğrudan arayacak şekilde programlayabileceksiniz. Yardım hattı doğrudan cihaz ayarları veya Teams yönetim merkezi aracılığıyla kurulabilir. Cihazın bir Teams Paylaşılan Cihaz Lisansı ile etkinleştirilmesi ve ortak alan telefonu moduna ayarlanması gerekir.

Android için Teams mobil uygulamasında Teams Paylaşılan Cihaz lisansı

Microsoft Teams Paylaşılan Cihaz lisansı Android’deki Teams mobil uygulamasında kullanıma sunulacak. Bu sayede Android telefonlar paylaşılan cihazlar olarak ayarlanabilecek. Walkie Talkie, çağrı kuyrukları, otomatik görevliler, bulut sesli posta, çağrı bekletme ve şu anda ortak alan telefonları için desteklenen diğer tüm özellikler Teams Android uygulaması aracılığıyla kullanılabilecek.  

Teams telefon cihazları UI güncellemeleri

Bir telefon numarasını çevirirken gereksiz hataları azaltmaya yardımcı olmak için yeniden tasarlanmış bir çevirme tuş takımı kullanıma sunulacak ve cihazlarınızı öncelikli olarak giden PSTN aramaları yapmak için kullanıyorsanız, yalnızca yatay modda yeni bir tuş takımı görünümü sunulacak. 

Sohbet ve İşbirliği

Yeni Bir Kanal Deneyimi

Teams’deki Kanallar, her büyüklükteki çalışma gruplarının ve ekiplerin fikir alışverişinde bulunmak, kolektif bilgi oluşturmak, kararlar almak ve işleri tamamlamak için özel bir alanda bir araya gelmesini sağlar. Aşağıdaki özellikler Haziran ayında genel kullanıma sunulacaktır:

 • Yeni güncellemeler sayesinde, yazı kutusu ve son gönderiler sayfa üstünde görünecek. Böylece, yeni bir gönderi başlatmak, son konuşmaları takip etmek ve katılmak daha da kolay hale gelecek. 
 • Her gönderi artık gerçek bir konuşma niteliği taşıyor. Konuşmayı daha etkileşimli ve senkronize hale getiren bir konuşma görünümüne geçiş yapabilirsiniz, tam olarak bir sohbet gibi. Gönderiyi açık tutarak diğer konular üzerinde çalışırken konuşmaya göz kulak olabilirsiniz.
 • Basitleştirilmiş bir bilgi paneli, kanalın üyeleri ve sabitlenmiş gönderiler gibi tüm önemli bağlamsal bilgileri içerecek şekilde tasarlandı. Bu sayede, yeni takım üyeleri hızlı bir şekilde bilgilendirilebilir ve tüm üyeler kanalda ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca erişebilirler.
 • Kanalda önemli olan şeyleri herkesin kolayca bilebilmesi ve hızlı bir şekilde başvurabilmesi için gönderileri sabitleyebilirsiniz.
 • Basitleştirilmiş bir bildirim sistemi, kullanıcıların takımlarda yeni ve okunmamış etkinlikler olduğunu anlamalarını daha da kolaylaştırıyor. Ayrıca, basitleştirilmiş tasarım, kullanıcıların,kullanıcının @bahsedildiği kanallar gibi en fazla dikkat gerektiren belirli kanallara odaklanmasına yardımcı oluyor.

Teams’de yeni dosya uygulamaları güncellendi

Teams’teki yeni dosya uygulaması güncel bir gezinme paneliyle birlikte, Word belgesi düzenleme veya PowerPoint ile takım çalışması yapma gibi dosya işlemlerinde size yardımcı olacak. Bu güncelleme ile, sohbetlerinizden, kanallarınızdan veya toplantılarınızdan dosyalarınıza hızlıca erişebilir, dosyalarınızı keşfedebilir ve paylaşabilirsiniz.

 • Anasayfa: En son eriştiğiniz dosyalara geri dönün.
 • Benim dosyalarım: OneDrive’da kaydedilmiş kişisel dosyalarınıza erişin.
 • Paylaşılanlar: M365’deki diğer kullanıcılar tarafından size paylaşılan ve sizin paylaştığınız dosyaları bulun.
 • İndirilenler: Teams’ten bilgisayarınıza indirilen dosyaları bulun.
 • Hızlı Erişim: Teams kanalı dosya sekmesini veya SharePoint belge kitaplığını hızlıca erişmek için sabitleyin.

Bu yeni dosya deneyimi, dosyaların nasıl depolandığı, paylaşıldığı ve erişildiği konusunda Microsoft 365 ve OneDrive’ın tutarlı ve tanıdık bir kullanım deneyimi sunuyor. Bu deneyim Nisan ayından itibaren genel olarak kullanılabilir hale gelecektir. 

Saha Çalışanları

Ön saflarda çalışanlar için Viva Connections ön yapılandırması

Nisan ayı boyunca sunulan yeni bir özellik sayesinde Microsoft Viva Connections, saha çalışanları için önceden yapılandırılmış bir sürüm haline getirilmiştir. Saha çalışanlarının ihtiyaçlarına uygun bir varsayılan panel içerir. Görevler, vardiyalar, onaylar ve en üst haberler gibi önemli iş akışları ve kaynaklara hızlı erişim sağlayan uyumlu kartlar da bu sürüme dahil edilmiştir.

Bu özellik sayesinde saha çalışanları, işlerini daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapabilecekler. Ayrıca, Viva Connections’ın sunduğu diğer faydalar da bu sürümde yer alıyor. Bu faydalar arasında şirket içi duyurulara kolay erişim, eğitim kaynaklarına hızlı ulaşım ve daha fazlası yer alıyor.

Arama yapmak için yazmaya başlayın.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam