Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Mavi Yakalı Çalışanların Kurum Kültüründeki Rolü

Kurum kültürü; kurumda gerçekleştirilen organizasyonlarda paylaşılan değerleri, nitelikleri ve özellikleri ifade eder. Bir kurumun tüm çalışanlarının tutum ve davranışlarını şekillendirir.  Kurumun çalışanlarının birbirleri ile etkileşime girme şekilleri, kaliteli iletişimin sağlanabiliyor olması, kurum içerisinde oluşan değerler çalışanların aldıkları kararları doğrudan etkileyen unsurlardandır. Yüz yüze çalışan bireyler için ofis ortamı içerisinde iletişim daha rahat sağlanabilse de mavi yakalı çalışanlar için de kurumsal haberleşmenin rahatça gerçekleştirilebilmesi kurum kültürü için oldukça önemlidir.

Mavi yaka; tarihsel olarak el emeği ile çalışan ve yapılan işin doğası gereği kiri çok göstermeyen mavi renkli üniformalara sahip insanlar için kullanılmış bir terimdir. Mavi üniformaların modası geçmiş olmasına rağmen mavi yakalı terimi emekçileri sınıflandırmak için hayatta kalmıştır. Emek işinin ücret skalası da geniş bir yelpazeye sahiptir. Uzmanlık alanına ve deneyime bağlı olarak değişir. Kimi profesyonel mavi yakalılar proje bazlı veya maaşlı olarak çalışırlarken birçok mavi yakalıya ödeme saatlik olarak verilir. Mavi yakalı çalışanlar üretim, depolama, inşaat, bakım veya işleme gibi endüstriyel süreçlerin gerçekleştiği organizasyonlarda işgücünün ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Mavi Yakalı Çalışanlar İçin Kurumsal Haberleşmenin Önemi

Beyaz yakalı çalışanlarla kıyaslandıklarında mavi yakalı çalışanların kurum kültüründeki iletişimlerinin anlık olarak sağlanabilmesi daha zor olabilir. Mavi yakalı çalışanların performansları yapılan işin gelirini ve kalitesini doğrudan etkilediği için onlarla kurumsal iletişim sağlamanın kolay olması oldukça önemlidir. Kurumsal mobil uygulama ile çalışanlarla sağlıklı ve anlık iletişim gerçekleştirilebilir. Kurumsal haberleşme hızlı ve etkili sağlanabildiğinde yapılan işlerden alınan verim de artar.

Mavi yakalı çalışanlar inşaat, bakım, marangozluk, montaj, sıhhi tesisat ve ısıtma, dizgi ve kamyon şoförlüğü gibi pek çok farklı alanda beden gücüyle çalıştıklarından özellikle acil durumlarda anlık bildirim yapabilmeleri kurumlar için önemlidir. Ağır işlerde çalışan mavi yakalı çalışanların öngörebildikleri kazaların önlenebilmesi ve bildiriminin anlık olarak yapılabilmesi pek çok istenmeyen durumun önüne geçilebilmesini sağlar. Mobil Yaka uygulamasında bulunan Ramak Kala özelliği ile mavi yakalı çalışanlar olası bir kazayı engelleyebilecek acil durum bildirimlerinde bulunabilir ve gördükleri sıkıntıyı fotoğraflayarak kuruma ibraz edebilirler. Problemlerini dile getirebilen mavi yakalı çalışanlar sayesinde olması arzu edilmeyen olayların önüne geçilebilir, bu da hem çalışan hem de işveren arasındaki güveni ve verimliliği arttırır.

 

Dijitalleşme ile Ofis Dışı Rahat İletişim

Mavi yakalıların el emeği gerektiren ve genellikle ofis ortamı dışında gerçekleşen işleri iyi ekip çalışmasını gerektirir. Çoğu zaman çalışanlar kendilerine verilen tekrarlayan görevlerden dolayı stres, yorgunluk veya depresyon yaşayabilir. Böyle durumlar çalışan memnuniyeti konusunun masaya yatırılmasını gerektirir. Çalışan memnuniyetinin sağlanması önemlidir. Yapılan işin verimini ve ilerleyişini doğrudan etkileyen mavi yakalı çalışanların motive edilmeleri verimi de doğrudan arttırır. Mobil Yaka uygulaması çalışanların önerilerini, fikirlerini  kuruma kolayca aktarabilmesini ve herkes tarafından görülüp beğenilebilmesini sağlar, böylece  kurumsal pek çok konudaki iyileşme  kolay ve hızlı şekilde gerçekleşir, değişiklikler çalışanlarca daha hızlı benimsenir.

 

Anlık Geri Bildirimlerin Önemi

Tüm çalışanlar gibi mavi yakalı çalışanlar da şirketin finansal, strateji ve politikalarındaki önemli gelişmelerden haberdar olmak isterler. Günlük şeffaflık ve iletişim bile çalışan bağlılığı ve sadakatinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle mavi yakalı çalışanlar için kurum ile anlık haberleşebilme ya da önceden haber verilip geri dönüş alınabilecek olası yavaşlama veya vardiya iptalleri gibi durumların anlık bildirimleri önemlidir. Bu kurumsal iletişim sayesinde dürüst ve açık direktifler alabilen mavi yakalılar hayatlarındaki önemli ayarlamaları yapabilir ve kuruma bağlılıkları artar. Bu da çalışma verimini arttırır. Çalışanlar ile kurumsal iletişim; motivasyonda artış, geliştirilmiş bir verimlilik, işinin önemini bilen ve kendisine değer verildiğini hisseden çalışanlarla kaliteli iş yapabilmeyi sağlar.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam