Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Munera Uygulama Modernizasyon Projesi

Volkan Şenol

Owner

Volkan Şenol

Munere Tur. Org. Ltd. Şti

Munera olarak, business organization management yapıyoruz. Asistanlarımız var. Bu asistanlar back ofislerimizden ilgili müşterilerimizin executivilerine ve yöneticileriyle irtibat halindeler. İstekler geliyor ve isteğe göre modern dünyada kullanılan örneklere göre akıllı bir algoritma çalıştırılıyor, en mantıklı öneri sunuluyor. Daha sonrasında organizasyon şirketleriyle anlaşılıyor. Bu sayede müşterilerimiz adına organizasyonları yaparak onların iş ihtiyaçlarını daha uygun fiyatlı ve zamandan tasarruf ederek yapmalarını sağlıyoruz. IT ekbimiz 4 kişiden oluşuyor. Hem yazılım hem yönetim yapıyoruz.

Problem

Web sitemiz yoğun bir trafik almaktaydı ve bunun yönetimini mevcut local ortamlarındaki IIS hesaplarından yapmaktaydık. Artan trafiğe göre esnek bir şekilde web sitelerimizin altyapı ihtiyaçları artmakta ve azalmaktaydı. Bu değişimin yönetimi de el ile yapılıyordu. Bütün bu el ile yönetim ve sürekli değişen trafiğin takibi için bir bulut teknolojisine geçmek ve el ile yapılan işleri ve altyapı kaynaklarını bir servis olarak kullanmak istiyorduk. Azure’un bize sunduğu App Service tam olarak bize yönetilen bir web sitesi modeli sunduğu için, dinamik altyapı değiştirme, ölçenebilirlik, güvenlik ve hızlı değişimler yapmalarına olanak sağlayacaktı. Bunun yanı sıra anlık olarak çok fazla test ortamına ihtiyaç duyduğumuz için anlık makinelere ihtiyacımız olmaktaydı. Azure sayesinde yeni bir ortam hazırlamamız saniyeler seviyesine indi.

Web sitesini Azure’a Platform as a Service olarak taşırken ihtiyacımız olan tek şey mevcut IIS makinesindeki uygulamanın kaynak kodlarıydı. Bu kaynağı Azure ortamında yayınladıktan ettikten sonra hiçbir IIS görmeden direk olarak uygulamamız canlıya geçebiliyor olacaktı. Daha sonrasında ilgili sertifika ve DNS yönlendirilmeleri yapılarak uygulama production olarak çalışmaya başlayacak. İhtiyacımız olan şey inftastructure katmanı ile uğraşmadan yönetilen bir hizmette uygulamalarımıza odaklanmaktı

Çözüm

Web sitesini bir platform servisi olarak barındırmak bizim başlıca ihtiyacımızdı. Bunu da yaparken anlık olarak değişimleri kendimiz kolayca yapabilmeli ve yeni bir ihtiyaç anında ortamın tüm kontrolü bizde olmalıydı. Altyapı ile ilgili update, security gibi zorunlu güncellemelerle uğraşmakta istemiyorduk. Azure’un kolay ekranları sayesinde bu ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimizi bir Proof Of Concept çalışması ile birlikte görmüş olduk. İhtiyacı karşılayan bir platform olduğu için verilen karar, Azure’da bir PaaS servis olan App Service kullanımı oldu. İşletme kolaylığı sağlıyor. Sürekli takip etmek zorunda değiliz.

Hem Microsoft’un bu alandaki güçlü vizyonu hem de bizim isteklerimizi karşılayan bir platform oluşundan dolayı, sektörde de kendini kanıtlamış bir servis olan Azure App Service seçildi.

Bu zamana kadar Data Market sistem tarafında bizlere çok fazla destek verdi. Destek istediğimiz zaman hızlıca reaksiyon verebiliyordu. Uzun zamandır birlikte çalıştığımız ve kendilerine güvendiğimiz için bu geçişi birlikte tasarlamak istedik.

Assestment’ımızı gerçekleştirirken Azure App Service Migration Assistant kullandık. Bunun yanı sıra mevcuttaki metriklerimize bakarak Azure’da uygun App Service Planı seçtik.

Fayda

Fayda olarak bu ürün bizlere Infrastructure katmanıyla hiç uğraşmadan sadece siteye odaklanmamızı sağladı. Altyapıda çalışan vm’lerin güncellemesi, security’si artık bizim sorumluluğumuzda değil. Sadece ürünümüzü nasıl daha iyi yapabiliriz buna odaklanabiliyoruz. Yeni bir ihtiyacımız olduğunda ise yönetim portalının kullanımı kolay olduğu için kendi başımıza kolayca halledebiliyoruz.
Site metriklerimizi, sağlık durumunu, yeni versionları ve diğer birçok özelliği kolayca portal üzerinden takip edebiliyoruz. Altyapı yönetimine ayırdığımız vakti artık ürünü nasıl daha iyi ve performanslı hale getirebiliriz noktasında ayırabiliyoruz. Bizim için hem kullanım kolaylığı oldu hem de vakitten tasarruf oldu.
Bu dönüşüm en çok bizim iş yapış sürelerimizin düşmesini sağladı. Ciddi oranda bir test ortamı ayağa kaldırmak istediğimizde ya da canlı ortamda çalışan bir host elde etmek istediğimizde saniyeler içerisinde elde edebiliyoruz. Kaynak yönetimi anlamında kolaylık oldu.
Eski kaynakların kapanması ve datacenter tarafındaki envanterimizi azalttık. Bulut hakkında fazla bilgi alarak IT ekibimizi bu yönde gelişmesini sağladık. Uygulamarımızı yeni nesil teknolojilere adapte etmek için çalışmalar yapıyoruz. Data Market, bu dönüşümde bizimle her adımda birlikte çalışmakta ve tüm süreçlerimizde destek olmaktadır.
Bizim odağımız üründür. Ürünü ne kadar hızlı markete yetiştirebilirsek o kadar daha verimli olur bizim için. Markete giderken bizim odağımızı dağıtıcak ürün dışında herhangi bir sorunla uğraşmak bize zaman kaybettirir. Sizlerde bu tarz infrastructure, sistem, güncelleme veya zorunlu işlerle uğraşmak istemiyorsanız bu tarz yönetilebilir bir servis kullanmalısınız.

Kullanılan Teknolojiler

Microsoft Azure

Assestment’ımızı gerçekleştirirken Azure App Service Migration Assistant kullandık. Bunun yanı sıra mevcuttaki metriklerimize bakarak Azure’da uygun App Service Planı seçtik.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam