Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

PowerAutomate’de CoPilot Kullanımı

Power Automate, Microsoft’un iş süreçlerini ve görevleri otomatikleştirmek için oluşturduğu bir servistir. Powerautomate Copilot’ın tanımını yaparken akışlarınızı oluşturan, size  sohbet tarzı bir deneyim sunan yapay zeka asistanı diyebiliriz. Copilot ile akışlarınızı doğal dil ifadeleriyle tanımlayabilir, iyileştirmeler ve değişiklikler yapmak için sorular sorabilir ve yardım alabilirsiniz. Copilot’ın bize sunduğu kolaylıklardan biri de, Power Automate’in sunduğu otomasyon çözümlerini daha kolay ve daha hızlı bir şekilde kullanmamıza olanak tanımasıdır. Copilot’un nasıl çalıştığını, hangi avantajları sağladığını ve nasıl etkinleştirebileceğinden bahsetmek gerekirse;

Copilot’un çalışma mantığı şöyledir: Akış oluşturmak istediğinizde, Copilot’a ne yapmak istediğinizi anlatan bir istem yazarsınız. Örneğin, “Her gün saat 9’da e-posta gönder” veya “Bir dosya OneDrive’a yüklendiğinde bana bildir” gibi. Copilot, isteminizi anlar ve size uygun bir akış taslağı sunar. Akış taslağını gördükten sonra, Copilot’a akışınızı nasıl geliştirebileceğinizi veya değiştirebileceğinizi sorabilirsiniz. Böylece yapay zekanın size vermis olduğu flowa bağlı kalmadan akışınızı sürekli geliştirebilirsiniz. Copilot, sorularınıza cevap verir ve akışınızda gerekli parametreleri uygular. 

Copilot’un sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Akış oluşturmak için kod yazmanıza veya karmaşık arayüzlerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Sadece doğal dil ifadeleriyle konuşarak akışlarınızı tasarlayabilirsiniz.
  • Akış oluştururken zaman ve emek tasarrufu sağlarsınız. Copilot, sizin adınıza otomatik bağlantılar kurar, gerekli parametreleri uygular ve size çalışan bir otomasyon sunar.
  • Akış oluşturma sürecini daha eğlenceli ve interaktif hale getirir. Copilot ile sohbet ederek akışlarınızı geliştirebilir ve öğrenebilirsiniz.

Copilot’u etkinleştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Power Automate giriş sayfasında Oluştur öğesini seçin ve Bulut akışları sekmesinde Yeni öğesini seçin.
  • Şablon kullanarak veya boş başlayarak bir akış oluşturun ve akış tasarımcısında sağ üst köşede bulunan AI Copilot simgesini seçin
  • Açılan pencerede istem alanına ne yapmak istediğinizi yazın ve Gönder düğmesine basın.
  • Copilot’un size sunduğu akış taslağına bakın ve isterseniz sorular sorarak veya değişiklikler yaparak akışınızı düzenleyin.

PowerAutomate Copilot Örnek Senaryo

PowerAutomate Copilot özelliğini kullanarak oluşturacağımız örnek senaryo aşağıdaki gibidir. Belirli klasörleri ve kayıtları depoladığımız sharepoint listemiz mevcut. Bu listeye yeni bir kayıt eklendiğinde, daha öncesinde dinamik olarak belirlediğimiz kullanıcıya yeni kaydın eklendiğine dair otomatik bir mail göndermek istiyoruz. Bu listeyi işe yeni başlayanların kaydının tutulduğu liste, doğum günü olan çalışanların kaydının tutulduğu listeler gibi düşünebiliriz. PowerAutomate portal üzerinden örnek senaryomuzu aşağıdaki şekilde gerçekleştirebiliriz;

  • İlk olarak make.powerautomate.com adresine giderek senaryomuzu sözel  bir şekilde yazıyoruz ve Generate (Oluştur) butonuna basıyoruz. (Şu anda sadece ingilizce dil desteği mevcuttur.)
  • Sonrasında Copilot bizim için otomatik bir şekilde flow oluşturuyor. Oluşturulan bu flowa eklemeler yapıp geliştirmek istiyorsak, yine sözel bir şekilde sağ alt taraftaki textbox’a yazabiliriz. Boylece Copilot bizim yazdığımız yazıyı analiz ederek bizim yerimize flowa eklemeler yapacaktır.
  • Son aşama olarak save dediğimiz anda, belirtmiş olduğumuz sharepoint site içerisinde herhangi bir klasöre veri ekleme durumu olduğu anda seçmiş olduğumuz kişiye otomatik olarak mail gönderimi sağlanacaktır. Eğer istersek Teams üzerinden de bildirim gönderebilirz, veya bir ekipte herkesin görebileceği şekilde post da paylaşabiliriz. Bu gibi özellikleri powerautomate portalda Copilot ile yapmak artık çok kolay ve basit hale gelmektedir.
Arama yapmak için yazmaya başlayın.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam