Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

“Admin”, İngilizce “administrator” kelimesinin kısaltmasıdır ve Türkçe’de “yönetici” olarak adlandırılır. Bilgisayar veya internet sistemlerinde yönetici veya kontrol edici kişiyi ifade eder.

Bilgisayar sistemlerinde, yönetici olarak adlandırılan kullanıcılar, sistemi yönetme, değiştirme, yapılandırma ve özelleştirme gibi işlemleri yapabilirler. Örneğin, yeni kullanıcı hesapları oluşturma, yazılım yükleme, sistem güncelleme, ağ yapılandırma, veri yedekleme ve kurtarma işlemleri, yönetici yetkisi gerektiren işlemlerdir.

İnternet sitelerinde, yönetici olarak adlandırılan kişiler, web sitesinin arka planında çalışan sistemlerin yönetimini yaparlar. Bu işlemler, web sitesi içeriğinin yönetimi, kullanıcıların hesapları, veritabanı yönetimi ve site güvenliği ile ilgilidir.

“Admin” terimi, çeşitli bilgi işlem ve internet teknolojilerinde yaygın olarak kullanılır ve sistemlerin düzgün bir şekilde yönetilmesine ve işlevsel kalmasına yardımcı olur.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam