Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Adware, genellikle ücretsiz yazılımlarla birlikte gelen ve kullanıcının bilgisayarında istenmeyen reklamları gösteren bir tür yazılımdır. Adware genellikle pop-up reklamlar, arama çubukları, yeni sekme sayfaları veya tarayıcı ana sayfaları şeklinde görünür.

Adware bazen kullanıcıların bilgilerini toplayabilir ve bunları reklamverenlere veya üçüncü taraflara satabilir. Bu tür veriler genellikle kullanıcının web tarama alışkanlıkları, indirme geçmişi veya arama geçmişi gibi anonimleştirilmiş veriler olabilir. Bazı durumlarda, adware daha kötü niyetli olabilir ve kişisel bilgileri toplayabilir.

Bir adware genellikle tarayıcı genişlemeleri, araç çubukları veya diğer ücretsiz yazılımlarla birlikte indirilir ve kurulur. Adware’ın istenmeyen etkilerinden korunmak için, kullanıcılar genellikle güvendikleri yazılım sağlayıcılarından yalnızca uygulamaları indirmeli ve tarayıcı genişlemelerini dikkatli bir şekilde incelemelidir. Ayrıca, güncel bir antivirus veya anti-malware yazılımı da adware ve diğer zararlı yazılımlara karşı bir koruma sağlayabilir.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam