Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Apple Silicon

Apple Silicon, Apple’ın kendi tasarladığı ve ürettiği özel entegre devre (chip) setlerini tanımlamak için kullandığı bir terimdir. Bu terim, Apple’ın Mac bilgisayarlarında Intel tabanlı işlemcilerin yerini almaya başlayan özel ARM tabanlı işlemcileri için özellikle popüler hale gelmiştir.

Apple Silicon’un ilk temsilcisi olan “M1” chipi, 2020’de tanıtıldı ve bu yongada, 8 çekirdekli bir CPU, 8 çekirdekli bir GPU, 16 çekirdekli bir Neural Engine ve diğer özellikler bulunmaktadır. M1, ilk olarak MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac mini’de kullanıldı ve bu cihazlarda önemli performans ve pil ömrü iyileştirmeleri sundu.

Apple Silicon’un tanıtımı, Apple’ın Mac bilgisayarlarını tamamen kendi tasarladığı ve ürettiği yongalarla donatma hedefine ulaşma sürecinin bir parçasıdır. Bu strateji, Apple’ın donanım ve yazılım entegrasyonu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasına olanak tanır.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam