Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Beyaz Şapkalı Hacker

Data MarketDijital SözlükBeyaz Şapkalı Hacker

Beyaz şapkalı hackerlar, ayrıca bilinen adıyla etik hackerlar, siber güvenlik alanında önemli bir rol oynarlar. Bunlar, bilgisayar sistemlerini, ağları ve güvenlik altyapısını test etmek ve potansiyel zayıflıkları, açıklıkları bulmak ve düzeltmeler önermek için yeteneklerini ve bilgilerini kullanan kişilerdir.

Beyaz şapkalı hackerların amacı, bir sistemin güvenliğini artırmak ve siber suçluların sömürmeye çalışabileceği güvenlik açıklarını belirlemektir. Bu kişiler genellikle bir organizasyonun içinden ya da dışından (bir danışmanlık firması gibi) gelirler ve genellikle belirli bir etik kurallar çerçevesinde çalışırlar.

Bir beyaz şapkalı hackerın yaptığı güvenlik denetimleri genellikle “penetrasyon testleri” veya “pen testleri” olarak bilinir. Bu testler sırasında, beyaz şapkalı hackerlar genellikle saldırganların izleyebileceği yöntemlerle sistemi “saldırırlar” – elbette, herhangi bir gerçek zarar vermeksizin.

Etik hackerlar, ağ ve bilgisayar sistemlerinin güvenliğinin sürekli olarak denetlenmesi ve iyileştirilmesi için çok önemlidir. Bu, bir organizasyonun siber saldırılara karşı dayanıklılığını artırabilir ve potansiyel olarak maliyetli ve yıkıcı veri ihlallerini önleyebilir.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam