Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

DHCP Relay

DHCP Relay (Dynamic Host Configuration Protocol Relay), bir bilgisayar ağında DHCP sunucuları ve istemcileri arasında iletişimi kolaylaştıran bir ağ cihazı veya yazılım işlevidir. DHCP, IP adresleri ve diğer ağ yapılandırma bilgilerini otomatik olarak dağıtmak için kullanılan bir protokoldür. Ancak, ağlar büyüdükçe veya birden fazla alt ağ (subnet) bulunduğunda, DHCP istemcileri ve sunucuları arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için DHCP Relay cihazlarına ihtiyaç duyulabilir.

DHCP Relay, karmaşık ağ yapıları veya birden fazla alt ağ içeren büyük ağlarda kullanılır. Bu, ağ yöneticilerinin IP adreslerini ve diğer ağ yapılandırma bilgilerini düzenlemelerini ve istemcilere hızlı ve doğru bir şekilde dağıtmalarını sağlar. Bu nedenle, büyük ve yaygın ağlarda verimliliği artırmak için önemli bir araçtır.

Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji sorunları hakkında endişelenmeyi bırakın. Sadece işinize odaklanın. İhtiyacınız olan teknolojiyi sizin için belirleyip, yönetelim.

"*" gerekli alanları gösterir

Ad- Soyad*
Pazarlama Faaliyetleri Onayı
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
Ne aramak istiyorsunuz?
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam