Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Firewall

Firewall, bilgisayar ağlarını kötü amaçlı yazılımlara ve diğer siber saldırılara karşı korumak için kullanılan bir güvenlik yazılımıdır. Firewall, ağa giriş ve çıkış noktalarında yer alır ve ağ trafiğini denetleyerek istenmeyen erişimleri ve potansiyel olarak zararlı trafikleri engeller.

Firewall, gelen ve giden verileri filtreler ve belirli kurallar ve politikalar doğrultusunda yalnızca belirli tip ve kaynaklardan gelen trafiği ağa geçişine izin verir. Bu sayede, bilgisayar korsanları, virüsler ve diğer siber tehditlerin ağa erişimi engellenir.

Firewall, ayrıca ağa giren ve çıkan verilerin güvenliğini sağlamak için veri şifreleme tekniklerini de kullanabilir. Firewall, hem bilgisayarlar hem de ağ cihazları için mevcut olabilir ve birçok farklı türü vardır, fakat genel olarak, güvenlik duvarları, kurallara göre ağa erişimi kontrol eden ve zararlı trafiği engelleyen bir güvenlik cihazıdır.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam