Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Hash, belirli bir girdinin (mesela bir metin veya dosya) benzersiz bir temsilini veren bir fonksiyondur. Genellikle şifreleme, veri doğrulama, veri bütünlüğü ve özetleme gibi amaçlarla kullanılır.

Hash fonksiyonları belirli bir girdi için sabit bir çıktı boyutu üretirler. Bu nedenle, girdinin boyutu veya yapısı ne olursa olsun, çıktı her zaman aynı uzunlukta olacaktır. Bu özelliği, verilerin hızlı bir şekilde işlenmesini ve karşılaştırılmasını kolaylaştırır.

Örneğin, bir parola hashlenerek saklanabilir ve her seferinde kullanıcı tarafından girilen parola ile karşılaştırılabilir. Bu sayede, gerçek parolanın saklanmasına gerek kalmadan doğru parola girilip girilmediği kontrol edilebilir.

Hash fonksiyonları genellikle MD5, SHA-1, SHA-256 gibi adlarla anılır. Ancak, bazı hash fonksiyonları güvenlik açısından zayıf kalmıştır ve güncel önerilerde kullanılmamaktadır.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam