Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Intrusion Detection System

Data MarketDijital SözlükIntrusion Detection System

Intrusion Detection System (IDS) veya Türkçe karşılığıyla Sızma Tespit Sistemi, bir bilgisayar ağına veya sistemine yönelik olarak gerçekleştirilen sızma veya kötü amaçlı faaliyetleri (siber saldırı vs.) tespit etmek için kullanılan bir güvenlik teknolojisidir.

IDS, ağ trafiğini veya sistem kaynaklarını izler ve kötü amaçlı faaliyetleri tespit etmek için belirli bir kural veya davranış modeline göre analiz eder. IDS, ağdaki ya da sistemdeki potansiyel güvenlik açıklarını ve zayıflıkları da belirleyebilir. Eğer IDS, siber saldırı veya sızma tespit ederse, olayı bir uyarı veya alarm olarak raporlar. Bu sayede, siber güvenlik uzmanları veya sistem yöneticileri, tespit edilen saldırıları veya sızma girişimlerini inceleyebilir ve gerektiğinde yanıt verebilir.

IDS, birbirine bağlı birkaç bileşenden oluşabilir, bunlar; sensörler, işlem birimleri, yönetim sunucusu ve yönetim istemcisidir. IDS, ağ güvenliği için önemli bir rol oynar ve siber saldırıların tespiti, engellenmesi ve yönetilmesi için bir araçtır.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam