Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Kalite Güvencesi

Kalite güvencesi (Quality Assurance), ürün veya hizmetin müşteri beklentilerine uygun şekilde çalıştığından emin olmak için uygulanan bir dizi faaliyettir. Kalite güvencesi, ürün veya hizmetin tasarımından üretimine, dağıtımından kullanımına kadar tüm süreçlerin kalite standartlarına uygun olduğunu sağlar. Bu süreç, kalite kontrolünden farklıdır. Kalite kontrolü, ürün veya hizmetin kalitesini kontrol etmek için yapılan bir dizi test ve kontrol işlemidir, kalite güvencesi ise ürün veya hizmetin kalitesini iyileştirmek için planlama, ölçümleme ve analiz yapar.

Kalite güvencesi, ürün veya hizmetin müşteri beklentilerine uygun olmasını sağlamak için kalite standartlarını belirler, bu standartlara uygunluğu izler, olası hataları belirler ve giderir. Kalite güvencesi, şirketlerin müşteri memnuniyetini artırmak ve ürün veya hizmetlerinin kalitesini sürekli olarak iyileştirmek için önemlidir.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam