Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Konteyner

Konteyner, uygulama veya yazılım bileşenlerinin işletim sistemi düzeyinde yalıtılmış bir ortamda çalışmasını sağlayan bir sanallaştırma yöntemidir. Konteyner teknolojisi, bir uygulamanın tüm bağımlılıklarını içeren ve birden çok işletim sistemi üzerinde çalışabilen bir paket oluşturur.

Her bir konteyner, kendi dosya sistemini, ağ arabirimini ve işlem uzayını kullanarak yalıtılmış bir ortam oluşturur. Böylece, farklı uygulamaların veya farklı sürümlerin aynı makine üzerinde çalışması mümkün olur. Konteynerler, hafif ve hızlı olmaları nedeniyle özellikle bulut ortamlarında sıkça kullanılırlar.

Konteyner teknolojisi, özellikle yazılım geliştirme ve dağıtım süreçlerinde kullanılır. Geliştiriciler, uygulamaları geliştirirken konteynerler aracılığıyla farklı ortamlarda test edebilirler ve dağıtım sürecinde de konteynerleri kullanarak uygulamaların kolayca taşınmasını ve ölçeklendirilmesini sağlayabilirler.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam