Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Pardus, Türkiye’de Milli İşletim Sistemi olarak geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. İlk olarak 2003 yılında geliştirilmeye başlanmış ve 2012 yılında Pardus 2011 sürümü piyasaya sürülmüştür. Daha sonra Pardus projesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde devam ettirilmiştir.

Pardus, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olup, Türkiye’de kullanımı yaygınlaşmıştır. Pardus, özellikle Türk kullanıcılar için yerelleştirilmiş bir işletim sistemi olarak bilinir. Bu nedenle, Türkçe dil desteği ve Türk yazılımı ile uyumlu olması gibi özellikleriyle öne çıkar.

Pardus, kullanıcılara birçok özgür ve açık kaynaklı yazılımı içeren bir yazılım deposuna sahiptir. Bu depo, kullanıcılara farklı amaçlar için gerekli yazılımları kurmalarını ve işletim sistemlerini özelleştirmelerini sağlar. Ayrıca, Pardus, farklı donanım yapılandırmalarına uygun bir şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle farklı bilgisayarlarla uyumludur.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam