Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Phishing

Phishing, siber suçluların, kullanıcıların kişisel veya finansal bilgilerini çalmak için sahte web siteleri, e-posta veya mesajlar gibi yöntemler kullanarak kullanıcıları aldatmaya çalışmasıdır.

Phishing saldırıları, genellikle bir kurum veya şirketi taklit eden sahte e-postalar veya web siteleri ile gerçekleştirilir. Bu e-postalar veya web siteleri, kullanıcıları bir şirket veya finansal kurumdan geldiği gibi görünen sahte bağlantılara veya dosyalara tıklamaya teşvik eder.

Bu sahte bağlantılar veya dosyalar, kullanıcıların kişisel bilgilerini, kimlik bilgilerini, şifrelerini veya finansal bilgilerini ele geçirmek için tasarlanmıştır. Saldırganlar, bu bilgileri kullanarak dolandırıcılık yapabilir veya kullanıcının hesaplarını ele geçirerek daha fazla bilgi veya para çalmaya devam edebilir.

Phishing saldırılarına karşı korunmak için, kullanıcılar her zaman şüpheli e-postalar veya mesajlar alırlarsa dikkatli olmalı ve tanımadıkları veya güvenmedikleri kaynaklardan gelen bağlantılara veya dosyalara tıklamamalıdır. Ayrıca, güçlü ve benzersiz şifreler kullanmak, kişisel bilgileri paylaşmaktan kaçınmak ve internet tarayıcılarında güncel güvenlik yazılımları kullanmak gibi önlemler almak da önemlidir.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam