Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

SDXC (Secure Digital Extended Capacity), Secure Digital (SD) kart ailesinin bir üyesi olan bir hafıza kartı formatıdır. SDXC, SDHC (Secure Digital High Capacity) ve standart SD kartların ardından geldi ve daha büyük depolama kapasitesi ve daha yüksek veri transfer hızları sunar.

SDXC’nin temel özellikleri şunlardır:

  1. Depolama Kapasitesi: SDXC kartlar, 64 GB’dan başlayarak 2 TB’ye kadar depolama kapasitesi sunar. Bu, önceki SDHC formatının maksimum 32 GB sınırına göre önemli bir artıştır.
  2. exFAT Dosya Sistemi: SDXC kartları, özellikle büyük dosyalar için tasarlanmış olan exFAT (Extended File Allocation Table) dosya sistemini kullanır. Bu dosya sistemi, 4 GB’tan büyük dosyaların saklanmasını destekler, bu da özellikle yüksek çözünürlüklü video kaydı yaparken avantajlıdır.
  3. Hız: SDXC kartları, UHS (Ultra High Speed) hız sınıflarını destekler. Bu, yüksek çözünürlüklü video kaydı veya hızlı seri fotoğraf çekimi gibi veri yoğun uygulamalar için yüksek veri transfer hızlarına izin verir.
  4. Geriye Dönük Uyumluluk: Birçok SDXC kart okuyucusu, SDHC ve standart SD kartları okuma yeteneğine sahiptir. Ancak, SDXC kartları, sadece SDXC uyumlu cihazlarda kullanılabilir.

SDXC kartlar, dijital kameralar, kameralar, oyun konsolları, bilgisayarlar ve diğer birçok cihazda yüksek kapasiteli depolama gereksinimleri için idealdir. Ancak, bir SDXC kart satın alırken veya kullanırken, cihazınızın bu formatı desteklediğinden emin olmalısınız, çünkü eski SD veya SDHC yalnızca okuyucuları ve cihazları genellikle SDXC kartları desteklemez.

Arama yapmak için yazmaya başlayın.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam