Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Syslog, işletim sistemlerinin, ağ cihazlarının ve uygulamaların olay kayıtlarını (log) yönetmek ve iletmek için kullanılan bir standarttır. Unix ve Linux tabanlı sistemlerde yaygın olarak kullanılır, ancak diğer işletim sistemleri ve cihazlar tarafından da desteklenir.

Syslog’un temel bileşenleri bir syslog sunucusu ve bir veya daha fazla syslog istemcisidir. Bir syslog istemcisi (genellikle bir işletim sistemi, ağ cihazı veya uygulama), olayları syslog formatında kaydeder ve bunları bir syslog sunucusuna gönderir. Syslog sunucusu bu logları alır ve saklar.

Syslog, bir dizi hata ayıklama, sorun giderme ve güvenlik analizi işlevine olanak sağlar. Sistem yöneticileri ve güvenlik uzmanları syslog kayıtlarını kullanarak, bir sistemin geçmişte ne yaptığını, bir hata veya güvenlik ihlali olup olmadığını ve potansiyel sorunları teşhis etmek için kullanabilirler.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam