UI, “User Interface” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Türkçe’de “Kullanıcı Arayüzü” olarak adlandırılır. UI, bir uygulamanın veya web sitesinin kullanıcılar tarafından kullanılması sırasında karşılaşılan görsel ve işlevsel bileşenlerin bütünüdür.

UI, kullanıcının uygulama veya web sitesiyle etkileşim kurduğu herhangi bir arayüz öğesini içerebilir. Örneğin, butonlar, menüler, form alanları, yazı karakterleri, renkler, grafikler ve animasyonlar, bir UI’nin bileşenlerine örnek olarak verilebilir.

Bir UI’nin amacı, kullanıcının uygulama veya web sitesini daha kolay, daha verimli ve daha anlaşılır bir şekilde kullanabilmesini sağlamaktır. Bu nedenle, bir UI tasarımı, kullanılabilirliği artırmak, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve kullanıcının uygulama veya web sitesiyle etkileşimini daha keyifli hale getirmek için önemlidir.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam