Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

WPS, Wi-Fi Protected Setup’in kısaltmasıdır ve Wi-Fi ağlarında bağlantı kurmayı kolaylaştırmak için kullanılan bir yöntemdir. WPS, kullanıcıların bir düğme basma, PIN kodunu kullanma veya NFC (Near Field Communication) gibi yöntemlerle hızlıca ve kolayca bir kablosuz ağa bağlanmasını sağlar.

WPS, kullanıcılara uzun ve karmaşık şifreleri elle girmek zorunda kalmadan hızlı bir şekilde bağlantı kurma kolaylığı sunar. Ancak, WPS, güvenlik açısından bazı endişelere neden olmuştur.

WPS’nin güvenlik zafiyetleri olduğu keşfedilmiştir. Özellikle PIN tabanlı WPS, saldırganlara belirli kombinasyonları deneyerek Wi-Fi şifresini kolayca kırma olasılığı sağlayabilir. Bu zafiyet, “WPS kırıcı” araçları ve saldırı yöntemleriyle istismar edilebilir.

Bu nedenle, WPS, güvenlik açısından bazı riskler taşır ve çoğu durumda devre dışı bırakılması veya kullanılmaması önerilir. Eğer WPS kullanmayı tercih ediyorsanız, güvenlik açısından daha güçlü olan “Push Button Configuration (PBC)” yöntemini kullanmanız önerilir.

Ağ güvenliğini sağlamak için WPS’nin devre dışı bırakılması, güvenli bir Wi-Fi şifresi kullanılması ve ağ ayarlarının düzgün bir şekilde yapılandırılması önemlidir. Ayrıca, güncel güvenlik yazılımı ve cihazlarınızı düzenli olarak güncel tutmak da önemli bir adımdır.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam