Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Süreçsel Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital Dönüşümde Süreç Yönetiminin Rolü

Günümüzde form ve doküman tabanlı iş süreçlerinin dijitalleştirilmesi giderek daha önemli hale gelmektedir. Pek çok işletme tarafından dijitalin benimsenmesinin nedeni, artan hız ve daha fazla çevikliğe duyulan ihtiyaçtır. Dijital dönüşüm sayesinde şirketler, değişen pazar koşullarına ve müşteri beklentilerine daha iyi yanıt verebilir, geleneksel yönetim modelleri buna yardımcı olacak bazı araçlar sağlayabilirler. Ancak çok az şirket dijital dönüşüm süreciyle uyumludur. Peki, bu değişimin başarısında süreç yönetiminin rolünü biliyor musunuz?

Burada istenen uyumu yakalamak için süreç yönetimi devreye girer. Çünkü süreç yönetimi, teknoloji odaklı yaklaşımı sayesinde işletmeler için dijital dönüşüm stratejilerine tam olarak uyar. Böylece dijital dönüşümün faydaları giderek daha belirgin hâle gelir. Bunun için süreç yönetimi çok önemlidir. Doğru süreç yönetimi ve doğru teknolojik yaklaşım olmadan, oluşturulan yeni dijital süreçlerin amaca uygun olduğundan ve olabildiğince etkili olduklarından emin olunması zordur.

Süreçsel Dijital Dönüşüm Nedir?

Süreçsel dijital dönüşüm, kâğıt tabanlı veya veri paylaşmayan manuel yönetilen eski sistemlere bağımlılıktan dijital, sosyal ve mobil teknolojiden yararlanarak otomasyonu yüksek kağıtsız ortamlara geçiştir. Süreçsel dijital dönüşüm, rekabetçi olmak, geliri ve verimliliği artırmak, daha fazla müşteri memnuniyeti elde etmek için organizasyonda iyileştirmelerle yeni iş modelleri elde etmek için dijital teknolojilerin kullanılması anlamına gelir. Bir şirkette dijital bir stratejinin uygulanması, belirli iş süreçlerine bütünsel bir bakış açısının sürdürülmesini gerektirir. Süreçsel dijital dönüşüm, yalnızca teknoloji yoluyla değil, aynı zamanda düşünce ve şirket kültüründe de bir değişiklik yoluyla gerçekleşen bir inovasyon sürecidir. Burada son kullanıcılar ve müşteriler her zaman işin önceliğidir. Kısaca süreçsel dijital dönüşüm, daha yüksek iş kapasitesine, daha iyi süreçlere, sürekli olarak daha iyi sonuçlara sahip verimli ve sürdürülebilir bir şirkete katkıda bulunur.

Dijital Dönüşümde Süreç Yönetiminin Rolü Nedir?

Büyük ölçüde belge yönetimi gibi kâğıt tabanlı ve form tabanlı kayıt biçimlerine dayalı süreç yönetimi, işletmenin optimizasyonunu kolaylaştırmak için teknolojiye ihtiyaç duyar. Süreç yönetimi, dijital dönüşüm yolculuğunun anahtarıdır. Dönüşüm sonuçlarını sürdürmek ve ilgili iş süreçlerini yolunda tutmak için bir süreç yönetim yaklaşımı gereklidir. Süreç yönetim uygulamaları, işletmelerin uygun teknolojinin kullanımı ile hem operasyonel hem de performans verimliliği elde etmelerini sağlar. Bu da süreç yönetimini dijital dönüşümün önemli bir bileşeni yapar.

Süreçlerin bir parçası olan kağıt, belge, form, mail, metadata vb. tamamlayıcı unsurlar manuel çaba ile elde edilir, işlenir ve saklanır. Bunların hepsi dijitalleşme kavramıyla yakından ilişkilidir. Dijitalleşme sayesinde süreç yönetimi ve iş akışları dijital dönüşüme uğrar.

Süreçsel dijital dönüşüm, bu manuel faaliyetleri ve süreçleri mümkün olan en büyük ölçüde optimizasyonu ve otomasyonu yoluyla dijitalleştirir.

Süreçsel Dijital Dönüşüm yol haritasını oluştururken daha öncede bahsettiğimiz ve önemini vurguladığımız üzere orta ve uzun vadeli planlarımıza uygun ama aynı zamanda hızlı kazanımları destekleyen, kolay, basit ve hızlı tasarlanabilir, uyarlanabilir platformlar tercih etmeliyiz.

Çözüm tercihlerimiz içinde yeni nesil teknolojileri destekleyen Low-code – No-code yapılar, RPA (Robotik Süreç Tasarımı),  yapay zeka, içerik ve süreç yönetimi altyapılarını barındırmasına dikkat etmeliyiz.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam