Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Windows 11 Yeni Güncelleme İle AI Gücüne Kavuştu

Microsoft, Teknolojiyle ilişkilerini ve teknolojiden yararlanma biçimlerini temelden değiştiren yeni bir yapay zeka çağına giriyor. Sohbet arayüzleri ve büyük dil modellerinin(Large Language Models) bir araya gelmesiyle artık doğal dilde ne istediğinizi sorabilirsiniz. GitHub ile kodlamayı daha verimli hale getirmek, Microsoft 365 ile iş yerinde üretkenliği dönüştürmek, Bing ve Edge ile aramayı yeniden tanımlamak ve Windows ile uygulamalarınız ve bilgisayarınız genelinde çalışan bağlamsal değer sunmak gibi en çok kullanılan ve sevilen ürünlerine yapay zeka destekli Copilotları ekliyor.

Copilot, gizliliğiniz ve güvenliğiniz ön planda tutularak daha iyi yardım sağlamak için web’in bağlamını ve zekasını, iş verilerinizi ve bilgisayarınızda o anda ne yaptığınızı benzersiz bir şekilde bir araya getirecek. Windows 11, Microsoft 365 ve Edge ve Bing ile web tarayıcımızda kullanılabilen basit ve sorunsuz bir deneyim olacak. Bir uygulama olarak çalışacak veya ihtiyacınız olduğunda sağ tıklama ile kendini gösterecek. 

Copilot, 26 Eylül’den itibaren Windows 11’e yönelik ücretsiz güncelleştirmenin bir parçası olarak ve bu sonbaharda Bing, Edge ve Microsoft 365 Copilot’ta ilk haliyle kullanıma sunulacak. Ayrıca Microsoft insanların ve işletmelerin üretken olmalarına, yaratıcıklarını harekete geçirmeye ve günlük ihtiyaçlarını karşılayak deneyimler ve cihazlar duyuracak.

 • 150’den fazla yeni özellik içeren bir sonraki Windows 11 güncellemesi, Copilot’un gücünü ve Paint, Photos, Clipchamp ve daha fazlası gibi uygulamalara yapay zeka destekli yeni deneyimleri doğrudan Windows PC’nize getirecek olan Microsoft’un şimdiye kadarki en iddialı güncellemelerinden biri.
 • Bing, OpenAI’nin en yeni DALL.E 3 modeli için destek ekleyecek ve arama geçmişinize dayalı daha kişiselleştirilmiş yanıtlar, yapay zeka destekli yeni bir alışveriş deneyimi ve Bing Chat Enterprise için güncellemeler sunarak onu daha mobil ve görsel hale getirecek.
 • Microsoft 365 Copilot, çalışma şeklinizi tamamen değiştirecek yeni bir yapay zeka asistanı olan Microsoft 365 Chat ile birlikte 1 Kasım 2023’ten itibaren kurumsal müşterilerin kullanımına sunulacak.
 • Ayrıca Microsoft, tüm bu yapay zeka deneyimlerini sizin için hayata geçiren güçlü yeni Surface cihazlarını da tanıttı ve bugünden itibaren ön siparişe hazır.

Yeni Windows 11 Güncellemesi, Copilot’un gücünün PC’ye getirilmesi de dahil olmak üzere 150’den fazla yeni özellik sunuyor

Microsoft, şimdiye kadarki en kişisel deneyimlerini sunan güncellemeyi 26 Eylülde açıkladı.

İşte Windows 11’in son güncellemesindeki yeniliklerden bazıları:

 • Windows’taki Copilot (önizlemede), görevleri daha hızlı oluşturmanıza, görevleri kolaylıkla tamamlamanıza olanak tanır ve bilişsel yükünüzü azaltarak, bir zamanlar karmaşık olan görevleri basitleştirir. Windows Copilot’a Win+C klavye kısayolu ile veya görev çubuğundan ulaşabilirsiniz.
 • Paint, arka plan kaldırma ve katmanların yanı sıra üretken yapay zekanın gücünü Paint uygulamasına getiren Cocreator’un önizlemesinin eklenmesiyle çizim ve dijital yaratım için yapay zeka ile geliştirildi.
 • Fotoğraflar(Photos), Fotoğraflarınızı düzenlemeyi kolaylaştıracak yeni özellikler içeren yapay zeka ile geliştirildi. Fotoğraflar(Photos) ,fotoğraftaki arka planı otomatik olarak buluyor ve tek bir tıklamayla anında nesnenizi öne çıkarıp arka planı bulanıklaştırıyor. Photos’da Artık Fotoğraflarınızı aratıp bulmak daha kolay Microsoft’un geliştirmesiyle birlikte OneDrive (ev veya kişisel) hesaplarında depolanan fotoğraflarla artık aradığınız fotoğrafı, fotoğrafın içeriğine göre hızlı bir şekilde bulabilirsiniz ve ayrıca fotoğrafların çekildikleri konuma göre de bulabilirsiniz.
 • Snipping Tool, artık ekranınızdaki içeriği yakalamak için daha fazla yol sunuyor; bu güncellemeyle artık bir görselden belirli metin içeriğini çıkarıp başka bir uygulamaya yapıştırabilir veya gönderideki metin işlemlerini kullanarak hassas bilgilerinizi metin redaksiyonuyla kolayca koruyabilirsiniz. Ayrıca, ses ve mikrofon desteğini kullanarak ses yakalama özelliğinin eklenmesiyle, ekranınızdan ilgi çekici videolar ve içerikler oluşturmak daha kolay.
 • Artık otomatik oluşturma özelliğine sahip Clipchamp, resimlerinize ve çekimlerinize dayalı olarak sahne önerileri, düzenlemeler ve anlatımlar konusunda size otomatik olarak yardımcı olur; böylece ailenizle, arkadaşlarınızla ve sosyal medyayla paylaşmak üzere bir profesyonel gibi videolar oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.
 • Notepad, oturum durumunuzu otomatik olarak kaydetmeye başlayacak ve Notepad’i herhangi bir kesintiye uğratan iletişim kutusu olmadan kapatmanıza ve geri döndüğünüzde kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanıyacaktır. Not Defteri, daha önce açık olan sekmelerin yanı sıra kaydedilmemiş içeriği ve bu açık sekmelerdeki düzenlemeleri otomatik olarak geri yükleyecektir.
 • Yeni Windows için Outlook ile çeşitli hesaplarınızı (Gmail, Yahoo, iCloud ve daha fazlası dahil) tek bir uygulamaya bağlayabilir ve koordine edebilirsiniz. Akıllı araçlar, net ve kısa e-postalar yazmanıza ve OneDrive’dan önemli belgeleri ve fotoğrafları sorunsuz bir şekilde eklemenize yardımcı olur.
 • Modernize Edilmiş Dosya Gezgini, önemli ve ilgili içeriğe daha kolay erişmenize, dosya etkinliklerinden haberdar olmanıza ve bir dosyayı bile açmadan işbirliği yapmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış modernize edilmiş bir Dosya Gezgini ana sayfası, adres çubuğu ve arama kutusu sunuyor. Dosya Gezgini’ne ayrıca fotoğraf koleksiyonunuza erişimi kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni bir Galeri özelliği de geliyor.
 • Anlatıcı’da sesli erişimi ve yeni doğal seslere yönelik yeni metin yazma deneyimleri, Windows 11’i şimdiye kadarki en erişilebilir Windows sürümü yapma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyor.
 • Windows Backup, yeni bir Windows 11 bilgisayarına geçmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Windows Yedekleme ile çoğu dosya, uygulama ve ayarın bir bilgisayardan diğerine geçişi sorunsuz olduğundan her şey bıraktığınız yerde, tam istediğiniz gibi olur.

Windows’taki Copilot ve daha fazlasını içeren bu deneyimler, Microsoft’un Windows 11’e yönelik en son güncellemesi olan 22H2 sürümü kapsamında 26 Eylül’de kullanıma sunulacak.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam