Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Composable Cloud Projesi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, kaynaklarını daha verimli kullanmasını sağlayacak bulut tabanlı ve esnek bir altyapıya geçmek üzere VMware ve Data Market iş birliğiyle Cloud Composable Projesi’ni hayata geçirdi. SBM bu proje ile tamamen yazılım tabanlı yönetilen bir altyapıya geçti. Böylece bu çözümü ülkemizde hayata geçiren ilk kurum oldu. Proje ile birlikte maksimum veri güvenliği sağladı, sistem altyapısında ve operasyonel taleplerin karışlanmasında verimlilik, esneklik, çevik ve önemli ölçüde maliyet avantajı sağladı.

Dijitalleşme ve otomasyon çağında, başta insan kaynağı olmak üzere tüm kaynakları verimli kullanmak açısından elimizde pek çok fırsat bulunuyor. Bulut başta olmak üzere teknolojik gelişmelerden yararlanarak IT sistemlerini sadeleştirmek ve kaynak yönetimini iyileştirmek hem iş süreçlerine hem de kârlılığa önemli faydalar sağlıyor. Bu yaklaşım doğrultusunda VMware ve Data Market iş birliğiyle sunucu ve güvenlik altyapısını VCF ortamında yazılım tabanlı yönetilen bir yapıya dönüştüren Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) bu sayede katma değer üreten çalışmalara daha fazla zaman ayırabiliyor. Proje hakkında detaylı bilgiler almak üzere görüştüğümüz SBM Sistem ve Altyapı Müdürü Cengiz Çalıkoğlu, hayata geçirilen Composable Cloud Projesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

AI_Image
Cengiz Çalıkoğlu
SBM Sistem ve Altyapı Müdürü
Proje boyunca VMware ve Data Market yönetimi de dahil olmak üzere ilgili herkes sürece büyük destek verdi. VMware ve Data Market mühendisleri mimari tasarımdan tüm sistemlerin sorunsuz çalışır hale gelmesine kadar her aşamada yanımızdaydı. Bu ekipler projenin bir parçası, hatta bizzat SBM personeli gibi çalıştı. Projede görev alan tüm ekiplere teşekkür ediyoruz.

Hedef

Geleneksel mimarideki sistem altyapısının yenilenmesi. Her biri farklı ekipler tarafından yönetilen karmaşık bileşenlerin tek noktadan yönetiminin sağlanması. İhtiyaca göre ölçeklenebilir donanımların hayata geçirilmesi. Daha yetkin, daha esnek ve daha verimli operasyonlar elde edilirken bilgi güvenliğinin de en üst seviyede olması. Otomasyon sayesinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlanması.

Çözüm

Yazılım tabanlı bir mimari oluşturmak adına SDDC konseptinde VMware VCF çözümü kullanıldı. VMware ve Data Market ekibinin de katkılarıyla proje hayata geçirildi.

Fayda

  • SBM’de tüm sistemler tek merkezden sanal katmanda yönetilmeye başladı.
  • Operasyonel yönetim zorlukları, yavaşlıklar, bağımlılıklar ve manuel kullanımlar ortadan kaldırıldı.
  • Otomasyon araçları ile yönetilen, maksimum güvenlikli bir veri merkezi kuruldu.
  • Bulut otomasyonu sağlandı.
  • Konteyner ve mikro servis mimarileri desteklendi.
  • İş süreçlerinde ve insan kaynağı kullanımında verimlilik ve hızlı çözüm sağlandı.
  • İhtiyaca göre ölçeklendirilebilir bir yapı oluşturuldu.
  • Sertifika güncelleme, parola değiştirme gibi operasyonel işlemlerin süresi kısaldı.
  • Etkili ve verimli kaynak yönetimi sağlanarak maliyet avantajı elde edildi.

PDF Olarak İndir

Başarı hikayemiz hakkında daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? Öyleyse PDF versiyonunu inceleyebilirsiniz.

Kullanılan Teknolojiler

vmware
Arama yapmak için yazmaya başlayın.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam