Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Big Data

Big Data, büyük veri kümelerinin depolanması, işlenmesi, analizi ve yorumlanması için kullanılan bir terimdir. Bu büyük veri kümeleri, yapısal ya da yapısal olmayan, statik ya da dinamik olabilir ve genellikle geleneksel veri yönetim araçlarıyla işlenemez.

Big Data, birden çok kaynaktan büyük veri miktarları elde eden kuruluşlar için önemlidir. Bu veriler, işletmelerin müşterileri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine, işletme süreçlerini iyileştirmelerine ve daha iyi kararlar almalarına yardımcı olabilir. Örneğin, müşteri satın alma alışkanlıklarını anlamak, pazarlama stratejilerini optimize etmek ve satışları artırmak için büyük veri analizleri yapılabilir.

Büyük veri işleme ve analizi için özel yazılımlar, donanımlar ve teknolojiler mevcuttur. Hadoop, Spark, NoSQL veritabanları, Hive, Pig, gibi açık kaynaklı yazılımlar büyük veri işleme için kullanılan araçlardan bazılarıdır.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam