Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Deepfake

Deepfake, genellikle yapay zeka veya makine öğrenmesi tekniklerini kullanarak oluşturulan sahte veya manipüle edilmiş bir video veya ses kaydını ifade eder. Bu teknoloji, bir kişinin görüntüsünü veya sesini alır ve genellikle gerçekçi bir şekilde başka bir bağlamda kullanır.

Deepfake teknolojisi, genellikle bir kişiyi bir şey söylerken veya bir eylemde bulunurken göstermek için kullanılır, ancak bu kişi gerçekte bu sözleri söylememiş veya bu eylemi gerçekleştirmemiş olabilir. Bu teknoloji, özellikle politik propaganda, sahte haberlerin yayılması veya kişisel saldırılar için potansiyel bir araç olarak ciddi endişelere yol açmıştır.

Deepfake’ler, genellikle bir dizi fotoğrafı veya video kliplerini alır ve bu verileri kullanarak bir yapay sinir ağını (neural network) eğitir. Bu sinir ağı, bir kişinin yüzünün veya sesinin farklı yönlerini öğrenir ve bu bilgileri kullanarak yeni ve genellikle gerçekçi görünen videolar oluşturabilir. Deepfake’lerin potansiyel kötüye kullanımı nedeniyle, bu teknoloji üzerindeki düzenlemeler ve kontrol mekanizmaları üzerine tartışmalar sürmektedir.

Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji sorunları hakkında endişelenmeyi bırakın. Sadece işinize odaklanın. İhtiyacınız olan teknolojiyi sizin için belirleyip, yönetelim.

"*" gerekli alanları gösterir

Ad- Soyad*
Pazarlama Faaliyetleri Onayı
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
Ne aramak istiyorsunuz?
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam