Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 (Industry 4.0), işletmelerin üretim süreçlerinde dijitalleşme ve otomasyon teknolojilerini kullanarak verimliliklerini artırmalarını amaçlayan bir sanayi devrimi hareketidir. Bu hareket, üretimde kullanılan makinelerin, sistemlerin ve cihazların birbirleriyle ve insanlarla daha fazla etkileşim içinde olmalarını sağlayarak, endüstriyel süreçleri daha esnek, verimli, otomatik ve özelleştirilebilir hale getiriyor.

Endüstri 4.0, makinelerin interneti (IoT), büyük veri analitiği, yapay zeka (AI), robotik ve otomasyon, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi teknolojileri kullanarak, üretimdeki verimliliği artırırken, işletmelerin karar alma süreçlerinde de daha doğru ve hızlı kararlar almalarına olanak tanır.

Endüstri 4.0’ın hedefi, üretimdeki tüm süreçleri birbirine entegre ederek, esnek, hızlı ve sürdürülebilir bir üretim yapısına geçiş yapmaktır. Bu yapı, üreticilerin ürünlerini daha hızlı ve daha ekonomik bir şekilde üretmelerine olanak tanıyarak, rekabet avantajı elde etmelerini sağlar.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam