Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Ethernet

Ethernet, bilgisayar ağları oluşturmak için kullanılan bir iletişim standardıdır. Ethernet, ağ cihazlarının birbirleriyle veri alışverişi yapmalarına olanak sağlar. Bu cihazlar genellikle bir ağ kablosu üzerinden birbirine bağlıdır ve Ethernet, bu cihazların verileri nasıl iletmesi ve alması gerektiğini belirler.

Ethernet, genellikle yerel alan ağları (LAN) oluşturmak için kullanılır, ancak ayrıca geniş alan ağları (WAN) ve diğer türdeki ağları oluşturmak için de kullanılabilir. Genellikle fiziksel bir kabloya (genellikle bir RJ45 ethernet kablosu) bağlanan bir ethernet kartı veya portu aracılığıyla bir bilgisayara veya diğer ağ cihazına bağlanır.

Ethernet aynı zamanda bir dizi iletişim protokolünü de destekler. Bu protokoller, ağ cihazlarının birbirleriyle nasıl iletişim kuracağını ve verilerin nasıl paketlendiğini ve iletildiğini belirler. Bu protokoller arasında TCP/IP (İnternet Protokolü) ve UDP (Kullanıcı Datagram Protokolü) bulunur.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam