Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

OS, “Operating System” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Türkçede “İşletim Sistemi” olarak adlandırılır. İşletim sistemi, bilgisayarın donanımını yönetmek, kaynakları kullanmak ve programları çalıştırmak için tasarlanmış bir yazılımdır. İşletim sistemi, kullanıcıların bilgisayarın işlem gücünü verimli bir şekilde kullanmasını sağlar ve diğer programların yüklenmesini ve çalışmasını kolaylaştırır.

İşletim sistemleri, farklı türlerde cihazlar için özelleştirilebilir. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, sunucular ve diğer cihazlar için farklı işletim sistemleri bulunur. En popüler masaüstü işletim sistemleri arasında Microsoft Windows, MacOS ve Linux bulunur. Akıllı telefonlar ve tabletler için en popüler işletim sistemleri arasında Android ve iOS bulunur. İşletim sistemi, bilgisayarın düzgün çalışması için temel bir gerekliliktir ve tüm diğer yazılım ve uygulamaların çalışması için temel altyapıyı sağlar.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam