Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

vCPU (Virtual Central Processing Unit), sanal makine (VM) ortamlarında kullanılan bir terimdir. vCPU, bir VM’ye ayrılmış işlemci kaynağının sanal bir temsili olarak tanımlanabilir. Yani, bir VM bir ana bilgisayarda çalıştırıldığında, o ana bilgisayarın fiziksel işlemcisine doğrudan erişemez. Bunun yerine, VM için ayrılan kaynaklar arasında, CPU kaynaklarına erişebilen bir sanal CPU veya vCPU atanır.

vCPU’lar, farklı sayıda iş parçacıklarına ayrılabilir ve farklı işlem güçlerine sahip olabilir. Örneğin, bir VM için 4 vCPU atanabilir, ancak her biri farklı işlem hızlarına sahip olabilir.

vCPU’lar, sanallaştırma teknolojisi kullanan platformlar için önemlidir. Birden fazla VM’in aynı fiziksel sunucuda çalıştırıldığı bir ortamda, vCPU kaynakları doğru şekilde yönetilmezse, performans sorunları ortaya çıkabilir.

Arama yapmak için yazmaya başlayın.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam