Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

CSP, Cloud Service Provider (Bulut Hizmetleri Sağlayıcısı) kelimelerinin kısaltmasıdır. Bulut bilişim hizmetleri sağlayan firmalar ve kuruluşlar CSP olarak adlandırılır. Genellikle abonelik tabanlı olarak çalışan, kullanıcılara sunucular, depolama, yazılım ve diğer hizmetleri sağlayan şirketlerdir. Bu hizmetler, kullanıcılara internet üzerinden erişilebilir. CSP’ler, kullanıcıların iş yüklerini ve verilerini bir veya birkaç fiziksel sunucudan buluta taşıyarak, kullanıcılara daha güvenli ve erişilebilir bir ortam sunarlar. CSP’ler, hem özel sektör hem de kamu sektöründe faaliyet gösterirler.

CSP’ler, kullanıcılara sunulan hizmetlerin farklı türlerini sunarlar. Örneğin, IaaS (Altyapı olarak Hizmet), PaaS (Platform olarak Hizmet) ve SaaS (Yazılım olarak Hizmet) gibi farklı hizmet modelleri sunabilirler. CSP’ler, kullanıcıların verilerini, uygulamalarını ve iş yüklerini depolama, işlem gücü ve diğer kaynaklardan daha kolay yönetmelerini sağlar. Ayrıca, güvenlik, yedekleme, veri kurtarma, raporlama ve diğer hizmetler gibi diğer yönetim ve operasyonel hizmetler de sunarlar.

CSP’lerin en popüler örnekleri arasında Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud Platform, IBM Cloud, Oracle Cloud Infrastructure ve Salesforce.com gibi şirketler yer alır.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam