Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

SLA, İngilizce “Service Level Agreement” teriminin kısaltmasıdır. Türkçe anlamı “Hizmet Seviyesi Sözleşmesi”dir. Bir hizmet sağlayıcı ve müşterisi arasındaki bir anlaşmadır ve sözleşme şartları, hizmet sağlayıcının müşteriye sunacağı hizmetlerin seviyesini tanımlar.

SLA, hizmet sağlayıcının hizmetlerinin performansını ve kalitesini ölçmek, raporlamak ve yönetmek için kullanılan bir araçtır. Bir SLA, hizmet düzeyi hedefleri, sorumluluklar, iş süreçleri ve sözleşmenin sona erme koşullarını belirleyebilir.

Örneğin, bir hosting hizmeti sağlayıcısı, müşterilerine belirli bir web sitesinin %99,9 çalışma süresi sunmayı taahhüt edebilir. SLA’da, hizmet sağlayıcının çalışma süresi hedefleri ve müşterinin bu hizmetleri ne zaman ve ne şekilde alacağı belirtilir. Bu şekilde, müşteri, hizmet sağlayıcının performansını ölçebilir ve hizmet düzeyi hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilir.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam