Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

Bilgisayar ağlarındaki bir switch, ağdaki cihazlar arasında bilgi paketlerini ileten bir donanımdır. Switch, bir ağdaki veriyi alır, kimin gönderdiğini ve kimin alması gerektiğini belirler ve sonra veriyi uygun cihaza yönlendirir.

Switch’ler genellikle bir yerel alan ağı (LAN) içerisinde birden çok cihazı bir araya getirmek için kullanılır. Her cihaz, genellikle bir Ethernet kablosu kullanılarak switch’e bağlanır. Switch, bir paketi aldığında, hangi cihazın paketi alması gerektiğini belirler ve sonra veriyi bu cihaza gönderir.

Switch’lerin en önemli özelliklerinden biri, onların veriyi çok hedefli değil, tek hedefli olarak gönderebilme yeteneğidir. Yani, switch, bir paketi yalnızca alması gereken cihaza gönderir, bütün ağa değil. Bu, ağ trafiğini azaltır ve ağ performansını artırır.

Switch’ler, ağ performansını artırmanın ve ağdaki veri trafiğini daha etkili bir şekilde yönetmenin önemli bir yoludur. Hem ev ağları hem de iş ağları için önemli bir bileşendirler. Ev ağları genellikle birkaç portu olan küçük switch’ler kullanırken, büyük iş ağları, birkaç yüz portu olan çok daha büyük switch’ler kullanabilir.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam