Dijital Sözlük
0212 337 0707
İnsan Kaynakları

WPA, yani Wi-Fi Protected Access, kablosuz ağlarda (Wi-Fi) kullanılan bir güvenlik protokolüdür. İlk olarak 2003’te tanıtılan WPA, kablosuz ağ trafiğini şifrelemek için daha güçlü yöntemler sunar ve böylece daha önceki standard olan Wired Equivalent Privacy (WEP)’ten daha güvenlidir.

WPA, şifreleme anahtarlarını dinamik olarak değiştirir, bu da saldırganların trafiği dinleyerek anahtarı kırmasını zorlaştırır. Ayrıca, “EAP” (Extensible Authentication Protocol) gibi daha gelişmiş kimlik doğrulama yöntemlerini destekler, bu da ağa erişimi daha da kontrol etmeye yardımcı olur.

WPA2, 2004’te WPA’nın yerini alan ve şifreleme için daha güçlü bir yöntem olan AES (Advanced Encryption Standard)’i kullanan bir protokoldür. WPA2, özellikle kurumsal ve ev ağları için daha yüksek güvenlik seviyesi sunar.

2018’de, WPA3 kablosuz ağ güvenliği standardı duyuruldu. WPA3, daha güçlü şifreleme ve gelişmiş kimlik doğrulama özellikleri sunar ve aynı zamanda Wi-Fi bağlantısının güvenliğini daha da geliştirmek için yeni teknikler kullanır.

Start typing to see you are looking for.
Sitemizde kullanımı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, ölçmek ve ziyaret tercihlerinizi hatırlamak için çerezler kullanmaktayız. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
Tamam